Yeni konut projeleri hızlı başladı.

Konut kredi faizlerinin düşmesinin konut piyasasında pozitif etki yarattığını belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Pandemi döneminde şantiyelerde yavaşlama olduğunu hatırlatarak “Sektörün sadık oyuncuları şantiyelerde tekrar vites arttırdı.

Yeni konut projeleri hızlı başladı.
banner80

Bu da hem istihdamı hem de 300’den fazla yan sektörü olumlu yönde etkiledi. Kredilerin düşmesi satış, satış da nakit akışı demek. Nakit akışı olan firmalar eski hızına dönüp projeleri daha hızlı teslim noktasına getirecek” dedi.

Konut satışlarında yaşanan artışla birlikte yeni projelerin de raftan inmeye başladığına ve konut stoklarının eridiğine dikkat çeken Durbakayım; “2021’de çok sayıda firmanın yeni projelerini satışa sunacak. Yeni projelerde bu fiyatların olması mümkün değil, artan maliyet fiyatlara yansıyacak. Üstelik cazip kredi faiz oranlarının da ne kadar süreceği belli değil. Bir de henüz yabancı alıcı pazara gelmedi. Salgın nedeniyle Türkiye’ye gelemeyen yabancılar önümüzdeki günlerde gelecek ve konut alacak. Bu da yerli alıcıyı etkileyecek” şeklinde konuşarak konut ihtiyacı olanları ellerini hızlı tutmaları konusunda uyardı.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE