Vergi tahsil etme işlemleri özel bankalardan alınıyor!

1 ocak 2020 tarihinden itibaren vatandaşlar ve kurumlar vergi ödemelerini özel bankalar üzerinden yapamayacağı, kamu bankalarında ise böyle bir kısıtlama bulunmayacağı iddia edildi! Konuyla ilgili olarak Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan habere  göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) özel bankalar üzerinden; merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil olacak şekilde her türlü kanal aracılığıyla yaptıklar vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla sonlandırıyor. Haberde önceki gün GİB tarafından sektördeki tüm özel bankalara konuyla ilgili bilgilendirme yazısı gönderildiği belirtildi.

Vergi tahsil etme işlemleri özel bankalardan alınıyor!

1 ocak 2020 tarihinden itibaren vatandaşlar ve kurumlar vergi ödemelerini özel bankalar üzerinden yapamayacağı, kamu bankalarında ise böyle bir kısıtlama bulunmayacağı iddia edildi!

Konuyla ilgili olarak Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan habere  göre Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) özel bankalar üzerinden; merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil olacak şekilde her türlü kanal aracılığıyla yaptıklar vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla sonlandırıyor. Haberde önceki gün GİB tarafından sektördeki tüm özel bankalara konuyla ilgili bilgilendirme yazısı gönderildiği belirtildi.

Söz konusu yazının kamu bankalarına gönderilmediği, vergi ödemelerinin kamu bankaları aracılığıyla tahsilatına devam edileceği ifade ediliyor.

Bu değişikliğin iddia edildiği gibi hayata geçirilmesi halinde, her türlü vergisini ödemek isteyen kişi ve kurumlar 1 ocak 2020 tarihinden itibaren vergilerini ya doğrudan Gelirler İdaresi Başkanlığı’na ya da kamu bankalarından ödeyecekler gibi bir durum oraya çıkıyor.

Mevcut uygulamada, vergi mükellefi olan tüm vatandaşların ve kurumların vergilerini, müşterisi olduğu bankanın kanallarından çok rahat ve hızlı bir şekilde ödediğini kaydeden özel bankaların üst düzey yetkilileri, parasal olarak bu uygulamadan zaten bir fayda sağlamadıklarının altını çizerek yeni uygulamanın kurumsal ve bireysel vergi mükellefler açısından zor olacağını söylediler.

Henüz GİB’ten bu yönde yapılmış resmi bir açıklama olmadığını da tekrar hatırlatmak isteriz.


Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 11:08
YORUM EKLE