Sanayi üretimi yıllık bazda artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2020 itibarıyla Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre sanayi üretimindeki yıllık artış yüzde 9 oldu.

Sanayi üretimi yıllık bazda artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6.0, imalat sanayi sektörü endeksi %9.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4.9 arttı.

Sanayi üretimi aylık %1.3 arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %3.5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1.4 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1.4 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10,1 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %10.1 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise %4.8 arttı.

Kaynak: TÜİK

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 12:54

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.