banner109

Nice 30 Yıllara Ant Yapı..

Yurt içinde ve yurt dışında hayata geçirdiği müteahhitlik ve gayrimenkul projeleriyle tanıdığımız sektörün önde gelen firmalarından olan, yıllardır dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması için yer alma başarısı gösteren Ant Yapı bu sene kuruluşunun 30. yaşını kutluyor.

Nice 30 Yıllara Ant Yapı..

30. Yıldönümü nedeniyle şirketin kurumsal dergisi EQdergi’de bir yazı kaleme alan Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay duygularını şu sözlerle ifade etti:

“1991 yılının ocak ayında 3-4 arkadaş, girişimci olmak için profesyonel hayattan ayrılmaya karar verdiğimiz günlerin ardından tamı tamamına 30 yıl geçmiş…

Dönemin başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın statükonun korunması güdümlü politikaları bırakarak, yeni ekonomik ve dışa açılma politikaları benimsemesi sayesinde hem girişimcilik desteklenmiş hem de tüm dünyayla çok yönlü çalışma imkanları doğmuştu. Bu açılımlar sayesinde Atatürk’ün muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi adına da büyük bir adım atılmış olduğunu düşünmekteyiz.

O günlerdeki konjonktür Türkiye’ye büyük fırsatlar sunuyordu. Özellikle güçlü komşumuz Rusya’nın (Glasnost-Perestroyka) yeniden yapılanmaya girmesi ve Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını kazanması hem ekonomik hem de sosyal açıdan birçok fırsatı da beraberinde getirdi.

Bizler de bu politikalardan esinlenerek, 10-15 yıllık profesyonel hayatımızın getirdiği tecrübe ve gençliğin verdiği heyecanla hem yurt içinde hem de yurt dışında güzel işler yapmak adına Ant İnşaat-Turizm İhracat-İthalat San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanlı firmamızla faaliyetlere başladık. O yıllarda tüm iştigal konularının unvanda bulunması moda idi, 2000 yılındaki yeniden yapılanma sürecimizde Ant Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla faaliyetlerimize devam etme kararı aldık.

Bu arada firmamızın ‘ANT’ olan isminin; ‘Andımız’daki “Türküm, doğruyum, çalışkanım” felsefesinden ve İngilizce anlamındaki ‘karınca’ gibi organize olarak, çok çalışma düşüncesinden esinlenerek konulduğunu da belirtmek isterim. Bu bağlamda hem Türkiye’de hem de yurt dışında faaliyetlerde bulunmak adına yola çıktık. İlk başlarda Amerika’dan Rusya’ya ithalat-ihracat ve birtakım inşaat-taahhüt yüklenici işleriyle başlayan hikayemiz, bugünlerde birçok başarıyla 30’uncu yılına ulaştı.

Bu güzel ülkenin ve de insanlarının çok iyi şeylere layık olduğunu düşünerek hep iyi işler yapmak adına yola çıktığımız bu 30 yılı özetlersek; Ant Yapı dünyanın ilk 250 müteahhidi arasında 70’li sıralara adımızı yazdırmış, 10 milyon metrekareyi aşan inşaat taahhüt hizmetleri gerçekleştirmiş, yıllık 1 milyar dolarlık cirolara erişmiş, çalışan sayısı 10.000 kişileri aşmış, inşaattan turizme, endüstriden işletmeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyetlerde bulunan bir grup haline gelmiştir…

Birçok siyasi, sosyal ve ekonomik olayların yaşandığı dolayısıyla çok heyecanlı ve de müthiş bir mücadele ile geçen 30 yıllık hikayemizden birtakım kesitleri hatırlayalım, biraz da nostalji yapalım istedik. Kısaca da olsa EQ dergimizin içinde sizlerle bu hikayeleri paylaştık, bu yıl içinde çıkan diğer sayılarımızda paylaşmaya da devam edeceğiz.

Son olarak bu uzun yolculukta hayatımıza bir şekilde giren, dokunan ve bizleri her zaman destekleyen tüm ‘Ant Yapı dostlarına’ ve karınca gibi fedakârca ve özveriyle çalışan tüm ‘Ant Yapı ekibine’ sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Her koşulda olumlu, yapıcı, pozitif düşünerek, tabii ki şükretmeyi unutmadan, devamlılık ve sürdürülebilirlik adına felsefemizden şaşmadan yola devam diyoruz. Hep beraber, sağlıklı, başarı dolu nice 30 yıllara…”

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE