İstanbul Finans Merkezi 2022 yılının ilk aylarında faaliyete geçecek.

İstanbul Finans Merkezi’ndeki çalışmalar da bu dönemde devam etti. 2022 yılının ilk çeyreğinde taşınmaların başlamasıyla birlikte merkezin faaliyete geçmesi hedefleniyor.

İstanbul Finans Merkezi 2022 yılının ilk aylarında faaliyete geçecek.
banner80

Projenin finansal kurumlarla birlikte kamu finansal kuruluşların yönetimlerini ve Merkez Bankası’nı bir araya getirmesi planlanıyor. Tasarrufların ekonomiye kazandırılması ve sürdürülebilir ekonominin desteklenmesinde önemli rol oynayan Katılım Finans Sistemi’nin de merkezde önemli bir yer edinmesi bekleniyor.

İstanbul Finans Merkezi, global anlamda bir merkez olmak için diğer ülkelerin finans merkezleriyle de işbirliği içinde. Bu ülkeler arasında Katar ve Malezya ile ilgili yapılan çalışmalar bulunuyor.

Projede bir diğer önemli unsur da kısa adıyla FİNTEK olarak bilinen Finansal Teknolojiler olarak öne çıkıyor. FİNTEK kavramı; yeni nesil bankacılık, yapay zeka, mobil teknolojiler, blockchain gibi birçok birimi içine alıyor. Merkezde bir Finansal Teknolojiler Üssü kurulması ve sanal Teknopark oluşturulması planlanıyor.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan TRT

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE