Otomotiv Distribütörleri Derneği ya da kısaca ODD tarafından 2022 Haziran Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazar Değerlendirme raporu yayınlandı. Buna göre, ticari ve binek araç satışında Haziran ayında son 10 yıllık ortalamanın üzerine çıkıldı.

ODD Haziran raporu, gerçekleri aydınlattı!

ODD Haziran raporu ile kamuoyuyla paylaşılan verilere göre, binek otomobil satışı geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre yüzde 4’den fazla artış gösterdi. Pandemi dönemi ile kıyasladığımızda ise 2 kata varan bir artış söz konusu. Genel ortalamanın ise yüzde 15 üzerinde.

otomobil-satışları

Fakat aynı tabloda ticari araçlara baktığımız zaman geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 8 oranında, 10 yıllık ortalamaya göre ise yüzde 15’in üzerinde bir düşüş mevcut. Bu da insanların binek araçlara yöneldiğini, hatta fiyatları giderek arttığı için yatırım amacıyla ortalamanın üzerinde bir alım gerçekleştirdiğini bizlere söylüyor. Tabii bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını belirtelim.

En çok satılan otomobillere baktığımızda ise B ve C segmentte araçların daha çok talep gördüğünü, bunların içerisinde ise B segmentte en çok hatchback ve SUV, C segmentte ise sedan ve SUV modellerinin satıldığını görüyoruz.

yeni-otomobil-alacaklalar-liste

Hemen arkasında ise MPV’ler ve SUV’lar geliyor. Fakat makas o kadar açık değil. Ancak verilere baktığımızda C, D, E ve F sınırı SUV’ların hep ekside olduğunu, B segment SUV’ların ise yüzde 30.3 oranında yükselişte olduğunu görüyoruz. Aslında listenin genel özeti de bu şekilde. İnsanların her türdeki aracın en uygun versiyonları olan B segmentine genel bir yönelişi bulunuyor.

Togg TruGo Charging ile 81 ile hızlı şarj istasyonu kuruyor. Togg TruGo Charging ile 81 ile hızlı şarj istasyonu kuruyor.

Son olarak, elektrikli otomobil dönüşümüne tanıklık ettiğimiz bu dönemde Türkiye’de geçtiğimiz yıl yüzde 0.4 olan elektrikli pazarı, payını 2 ye katlayarak yüzde 0.8’e çıkardı. Mevcut ivme ile gidilirse 5 yıl içerisinde pazarın 4’te 1’ine hakim olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın! Emlak Haberi Otomobil dünyasının güncel haberlerini sektörel haber bölümünde sizlerle paylaşıyor emlak yatırımı kadar otomobil yatırımlarıda bir çok kişi tarafından benimsendi 2. el piyasasında bazı dönemlerde araç bulamadıklarını dile getiren uzmanlar farklı içi pazarda daralmalar olsada yineden sektör iyi durumda.