Etiler girişindeki eski Jandarma Lojmanları’nın yer aldığı 19 bin 872 metrekarelik arsada yapılacak projenin yüzde 85’i konut, yüzde 15’i ise müstakil ofis ve perakende mağazalarından oluşacak.

Başkentte Next Level markalı olarak nitelikli projeler geliştiren ve yine Emlak Konut GYO ile Merkez Ankara projesini geliştiren Pasifik Grubu şirketlerinden Pasifik İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, bir basın toplantısıyla 2020 yılının bir değerlendirmesini yaparak İstanbul’daki ilk projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Pasifik İnşaat olarak ihaleyi aldıkları mart ayından bu yana söz konusu proje ile ilgili heyecanlı bir çalışma içinde olduklarını aktaran ve inşaat sektörüne girdikleri ilk yıldan bu yana İstanbul’un merkezinde, şehrin mimari dokusuna değer katacak bir proje gerçekleştirmeyi çok istediklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Eski Levent Jandarma Lojmanları arsası için proje mimarımızı Türkiye’de ve dünyada önemli başarılara imza atmış Tabanlıoğlu Mimarlık olarak belirledik. Next Level Ankara’da olduğu gibi bu projemizde de geliştirme danışmanı olarak Servotel Danışmanlıktan hizmet alıyoruz. Kısacası daha önceki projelerimizde olduğu gibi İstanbul’daki ilk projemizde de kendi alanlarının en iyileri ile çalışmaya devam ediyoruz.”

“Projenin mimari tasarımını Tabanlıoğlu yapacak”

“İnşaat alanını 80 bin metrekare olarak planlıyoruz. Proje maksimum 15 katlı olacak. Servotel, şu anda söz konusu arsada en verimli projenin nasıl olması gerektiğine ilişkin detaylı bir rapor hazırlıyor. Tabanlıoğlu Mimarlık da konsept tasarım çalışmalarına başladı. Diğer projelerimizde olduğu gibi İstanbul projemizde de her bir detayı ince ince işliyoruz. Bu aşamada şunu söyleyebilirim ki projemizin yüzde 85’i konut, yüzde 15’i ise müstakil ofis ve perakendeden oluşacak. Daha ferah yaşam ve çalışma alanları yaratmak amacıyla tavan yüksekliğinin dört metreden yüksek olmasını planladığımız projemizde, hem konutlarımız hem de ofislerimiz teraslı ya da balkonlu olacak. Kısacası İstanbul’un kalbinde yemyeşil, İstanbul manzaralı terasları ve balkonları olan konut ve ofislere imza atmaya hazırlanıyoruz.”

“Zorlu geçen 2020 yılını büyük başarıyla kapattık”

Pandeminin süreciyle birlikte 2020 yılının her sektörde olduğu gibi inşaat için de zorlu geçtiğini hatırlatan Erdoğan, Merkez Ankara projesiyle Emlak Konut GYO’nun Türkiye genelindeki tüm projeleri arasında 1 milyar 684 milyon TL değerinde hasılat ve 1.121 adet bağımsız bölüm satışı ile ciro ve satış adedi bakımından 2020’yi açık ara lider bitirdiklerini söyledi.

Salgın süreci ile yaşam alanlarındaki fonksiyonların öneminin net olarak ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde konut tercihleri yapılırken her türlü ihtiyacın karşılanabileceği sosyal donatı alanlarına sahip, geniş balkonlu, teraslı veya bahçeli, deprem riski olmayan konutlar daha fazla tercih edildi. Bu da Merkez Ankara, Next Level Çayyolu gibi projelere ilginin artmasına neden oldu. Başarılı bir satış performansı sergileyerek, Merkez Ankara ve Next Level Çayyolu projelerimizde yılı 2,1 milyar TL’lik satış hasılatı ile kapattık. Sonuç olarak 2020 yılını önemli başarılara imza atarak tamamlamış olduk.”

“İnşaatta yüzde 35 büyüdük”

Pasifik olarak aktif büyüklüklerinin her geçen yıl yapılan yatırımlar ve devam eden faaliyetleriyle giderek arttığına dikkati çeken Erdoğan, “İnşaat grubumuzun aktif büyüklüğü 2019 yılında 2,55 milyar TL seviyesindeydi. 2020’de bilanço büyüklüğümüz yüzde 35’lik büyüme ile 3,45 milyar TL’ye ulaştı. Bu büyüklük içerisinde 2019 yılında 300 milyon TL olan finansal borçlarımız, 2020 yıl sonu itibariyle 400 milyon TL oldu. Yaşanan salgın süreci ve tüm zorlu ekonomik koşullara rağmen, gerek maliyet gerek satış yönetimi konularında profesyonel çözümler üretmeyi başararak, 2020 yıl sonunu 125 milyon TL net karla kapattık.” dedi.