Turizmde salgın nedeniyle her an her şeyin çok hızlı değişebildiğine dikkat çeken Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 1,5 aydır Rusya’dan tek bir charter uçuşu gerçekleşmediğini belirterek “Geçen senenin turizm açısından çok iyi geçen ilk 70 gününden sonra, sınırların kapatıldığı, uçakların parka çekildiği, insanların evlerine hapsolduğu 3,5 aylık ölüm sessizliğine bürünmüştü turizm. Bu yüzden geçen seneyle bu seneyi birebir karşılaştırmak hatalı sonuçlar doğurur. Mesela geçen sene bugünlerde Antalya’ya çeşitli yollarla günde ortalama ancak 20 turist gelebiliyordu. Bu sene bu sayı 15- 20 bin civarında. Geçen senenin bu dönemi, bu senenin normalleşme süreci olarak yaşanıyor. Havalar ısındı, sınırlar açıldı, uçuşlar başladı ve turizm normalleşmeye doğru hızla yol alıyor” dedi.

Yavuz; 15 Nisan’dan beri Rusların gelmediğini, Avrupa ülkelerinden ise sınırlı uçuşların gerçekleştiği bu dönemde en çok turistin Ukrayna’dan geldiğini kaydetti.

Rusya krizinin kısa sürede çözülmesi ve Avrupa’da esnemelerin artırılması bekleniyor

Bodrum'un yükselen trendi Asarlık bölgesine ilgi artıyor! Bodrum'un yükselen trendi Asarlık bölgesine ilgi artıyor!

Yılın başında yapılan yorumların, “2021 yılı 2020’den biraz daha iyi olur. 2021 yılı en kötü şartlarda 2019’un yüzde 50’sini yakalar, yani yıl sonunu 7-8 milyon turist ile kapatır” şeklinde olduğunu anımsatan Yavuz şunları söyledi:

“Eğer Rusya krizi kısa sürede çözülürse ve Avrupa’daki esneme artarsa bunun gerçekleşmesi mümkün gibi. Önümüzdeki 150 günde bu sayılara ulaşmak mümkün. Günlük 40-50 bin geliş Antalya için ulaşılmaz bir rakam değil. İlk beş aylık performansın beklentinin altında kaldığını, ama bunun önümüzdeki aylarda kapatılabileceğini düşünüyorum. Turizmin direksiyonu artık tamamen dünya liderlerinde, gidişatı onlar belirleyecek. Önümüzde bizi bekleyen hareketli, türbülansı bol bir 4 ay var, yarış şimdi başlıyor.

Rusya, 15 Nisan’da sağlık nedenlerinden dolayı Türkiye’ye uçuşları durdurduğunda vaka sayımız 61 bin 400 idi, 1 Haziran’da ise vaka sayımız 7 bin 112’ye düştü. Hani sağlıktı? Bu durumda iki seçenek var, ya sayılarımıza inanmıyorlar, ya konu siyasi. Ne olursa olsun, bence Rusya kendi insanlarını da cezalandırıyor. Rus tatilci, Soçi, Anapa, Kırım, Dubai arasında sıkıştı kaldı. Mısır’ın tatil bölgelerine hiçbir charter uçuşu gerçekleşmedi. Mısır’da tatil yapmak isteyen Rus turistler çözümü Kahire üzerinden 5 saat otobüs yolculuğu yaparak Hurghada ya da Sharm El Sheikh’a gitmekte buluyor. Yunanistan ile yapılan kısıtlı kapasiteli anlaşma da Rus turistin derdine çare değil. Diğer ülkeler zaten Ruslara kapalı.”