Satış ofisleri aracılığıyla yapılan satışlar durma noktasına gelirken, online satışlarla yükselen bir ivme yakalandı. Arkadaş sohbetleri ve haberleşme için kullanılan, iş hayatında da önemli bir yer edinen whatsapp uygulaması, satış sürecine yön veren enstrüman oldu.  

3 yılı aşkın süredir Özyurtlar Holding’in projelerin satış ve pazarlama organizasyonunu üstlenen Golden Sign şirketinin Kurucu Ortağı ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Gül Gül, “Virüs sürecinde güçlü bir teknolojik altyapıya sahip olan şirketler hiç vakit kaybetmeden online satışa geçebildi. Özyurtlar Holding’in tüm projeleri, online satışa geçiş için gerekli altyapıya sahipti. Hedef kitlemizle whatsapp aracılığıyla bağlantı kurup, video konferans uygulamalarını kullanarak proje sunumlarımızı gerçekleştirdik. Satış aşamasını da yine dijital ortamda imzalarımızı atarak sonlandırdık. Tüm projelerde whatsapp’tan satışa geçerek online satışa yön veren ilk marka olduk.” dedi.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründe TÜİK tarafından açıklanan rakamlarına göre, mayıs ayında satışlarda gerileme yaşansa da bu dönemde online satışın etkisiyle satışlar bir önceki aya nazaran hız kazandı. Sokağa çıkma yasakları ve resmi tatillerle dolu geçen mayıs ayında, satışlarda nisana göre yüzde 19.1 oranında artış yaşandı. Mayıs ayında satış ofislerinin işlerliğinin azalmasına rağmen, online ortamda satışların artarak devam ettiğini kaydeden gayrimenkul satış ve pazarlama şirketi Golden Sign Kurucu ortağı ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Gül Gül, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

Hedef kitle online satışı sevdi

“Bu yeni süreç, tüm inşaat firmalarının kökten bir değişime hazır olması gerektiğini gösterdi. Altın ve dövizdeki hızlı iniş çıkışlar, mevduat faizlerindeki ciddi gerileme karşısında yatırımcı güveni, her zamanki gibi gayrimenkulde buldu. Hedef kitlemiz online satışı sevdi. Whatsapp, satışta önemli bir enstrüman oldu. E- tapu’nun da yürürlüğe girmesiyle artık oturdukları yerden ev sahibi olabiliyorlar. Sektörümüzde yeni yatırımlar listesine, dijital yatırımlar maddesi eklendi. Önümüzdeki dönemde projesini dijital yatırımlarla desteklemeyen markalar çok zarar görecek.”

Koronavirüs öncesinde dijital yatırımlarını tamamlayan markaların virüs sırasında hiçbir sorun yaşamadan hedef kitlelerine online ortamda buluştuğuna işaret eden Gül Gül, satışta yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

Artırılmış gerçeklikle sanal proje turu

“Dijital donanıma sahip olmak isteyen markalar, hizmet şeklini ve kalitesini değiştirmek zorunda. Hedef kitleye yüksek teknoloji kullanılarak farklı deneyimler yaşatan yeni bir satış pazarlama tekniğiyle karşı karşıyayız. Sanal ortamda artırılmış gerçeklik kullanılarak yapılan proje sunumları, gerçeğinden ayırt etmenin zor olduğu proje ve şantiye turları popüler hale geldi. Hedef kitle, eğlenceli ve oldukça farklı uygulamalarla proje alanına girmeden satın alma işlemini tamamlayacak. Gerçek dünyadaki fiziksel ortam, bilgisayar ortamında yaşatılacak. Yapay zeka ve doğal dil işleme destekli müşteri iletişimi yürütülecek. Bu, hem zaman kaybını hem de virüs nedeniyle oluşan endişeyi ortadan kaldıracak.

Üretimde de teknolojik üstünlük

Giderek artan akıllı sürdürebilir teknolojiye sahip projeler, yeni yatırımlardan daha çok pay alacak. Üretim açısından da şantiyeleri üstün teknolojiler bekliyor. Tasarım nesnelerin internettik prefabrikasyon ve modüler inşaat gibi yeni teknolojik tekniklerle üretime geçilecek. Çok sayıda marka, bu yönde bir altyapı hazırlığı içerisinde. Kalabalık yaşamın yerini izole yaşamın almasıyla konutta satış yöntemleriyle birlikte, üretimde de teknolojinin üstünlüğü olacak.”

444 6 069                     www.goldensign.com