Keleş, Gayrimenkul sektöründe 2018 yılından buyana yaşanan durgunluk nedeniyle konsept projelerden sıfır konut satışlarında sert düşüş yaşandığını dile getirerek, “Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 azalarak 34 bin 089 adet olduğunu, toplam konut satışları içinde ilk satışın payının ise yüzde 30 gerilediğini” belirtti.

Bitmiş ya da inşaatı süren binlerce konut alıcı bekliyor. Mevcut stoklar eritilmeden yeni projeler talep yaratmakta zorlanıyor. Dolayısıyla, konut stokunu eritecek çözümler üretmek gerekiyor. Mevcut konjonktürde konut stoklarını eritmede yabancıya satışın her geçen gün daha büyük önem arz ettiğini belirten Keleş, “ülkemizde son yılarda artan yabancı talebinin ülke ekonomisine ciddi katkısının olduğunu bu yolda atılması gereken daha çok adım olduğunu” belirtti.

Keleş şu bilgileri verdi; Türkiye’de konut stokunu eritmede her geçen yıl birinci el satışın payı giderek azalıyor, döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve küresel pandemi ilan edilmesinin ardından konut satışlarında yaşanan düşüş Nisan ayı verilerine de yansıyacak. Son gelen tahminlere göre projeden konut satışlarında daralma devam edecek. Ancak içeride rakamlar düşerken yabancıya satışta son yıllarda dikkat çeken bir hareketlilik de göze çarptı. Sadece son iki yılda yapılan düzenlemeler ile birlikte yabancıya satış 2018 den %78, 2019 yılında ise %15 artış gösterdi. Dövizdeki yükselişin ortaya çıkardığı fırsatın, oturum izni için tanınan alt limitinin 250 bin dolara çekilmesiyle birleşmesi, yabancıların Türkiye’deki konutlara ilgisini tavan yaptırdı.

Ancak buna rağmen ülkemizde konut sektöründe yabancıya konut satışının gerçekleşen toplam satış içerisindeki payının halen %3,5 seviyelerinde olduğunu belirten Keleş, Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. İspanya’da yıllık 100 bine yakın konut yabancıların mülkiyetine geçtiğini, toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde olduğunu Türkiye’de ise bu sene yabancıya konut satış adedinin en iyi ihtimalle geçtiğimiz seneye yaklaşmasını beklendiğini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol var. Hükümetin yabancının konut edinimindeki teşviklerinin genişletmesi ve yabancıya ev pazarlayan şirketlere ihracatçılar gibi fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verilmesi ile birlikte sektörün daha da hızlı büyüyeceğini vurguladı.  Yabancıların ağırlıklı olarak konsept projelerden birinci el konut satın aldıklarını belirten Keleş, önümüzdeki dönemde özellikle İstanbul’daki konut stokunu eritmekte yabancının payının giderek artacağını belirtti. Bunu fark eden markalı konut projeleri geliştiren firmaların son yıllarda yabancıya gayrimenkul pazarlamasına önemli bir yol kat ettiğini ifade etti.

Ülke Ekonomisine Döviz Girişinde Önemli Katkı Sunuyor..

Keleş, Türkiye'de konut sektörüne yatırım yapan yabancıların sayısının hızla artmaya devam edeceğini, bu rakamı daha yukarılara taşıyabilmenin mümkün olduğunu, sektörde yabancıya satılan konut rakamlarının dünya ölçeğinde hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için önümüzde daha uzun bir yol olduğunu söyledi.  Bu doğrultuda kurulan ve faaliyetlerine başlayan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) ile ülkemizde yabancıya gayrimenkul satışında farkındalığın giderek arttığını belirten Keleş, yabancıya satıştan sağlanan döviz girdisi ile Türkiye'nin cari açığının kapanmasına sağladığı katkı açısından hükümetin yabancının konut edinimindeki teşvikleri genişletmesi ve yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmetler ticareti kapsamına alınması gerekliliğini vurguladı.

Küresel Pandemi Sonrası Talep Artacak..

Türkiye’nin pandemi süreci ile iyi mücadele etmesi ve sağlık sistemine kolay erişim imkanı yabancı müşteri pazarında konuta olan ilgiyi arttıracaktır. Özellikle İstanbul’da markalı konut projeleri, yabancı yatırımcıların beklentilerine uygun olarak hem yaşam hem de yüksek katma değer ve prestij arayışlarını karşılayarak büyük talep görüyor. Corona virüs salgınının bir süre sonra azalarak biteceği belirten Keleş; krizin ardından yabancı pazarında bir süredir ertelenen ve biriken talebin konut yatırımların da tekrar yükselme eğilimine geçeceğini Türkiye gayrimenkul sektörünün, son dönemdeki başarılı performansı, altyapısı, vergi oranları ve avantajlı konumu ile yabancıya konut satışında çok daha iyi bir seviyede olmayı hak ettiğini ifade etti.