Kentsel dönüşüm, devletin imkanları rant ve suistimal ediliyor!

İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) 5 şubat çarşamba günü gerçekleştirilen “2020 Vizyonu” toplantısında konuşan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, burada yaptığı açıklamalarının bir bölümünde kentsel dönüşüm için devletin sunduğu imkanların rant uğruna suistimal edildiğine dikkat çekerek rant ve kişisel çıkar peşinde koşanlarla mücadele ettiklerini söyledi. Deprem riskini ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak için hazırlanan yönetmelik ve yasaların hem bireylerin hem de firmaların kişisel çıkarları nedeniyle istenildiği şekilde ve ölçüde kullanılamadığını dile getiren Durbakayım, “Kurumsallaşamamış firmalar kentsel dönüşüm için devletin sunduğu imkanları rant uğruna suistimal ediyor.

Kentsel dönüşüm, devletin imkanları rant ve suistimal ediliyor!
banner112

İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) 5 şubat çarşamba günü gerçekleştirilen “2020 Vizyonu” toplantısında konuşan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, burada yaptığı açıklamalarının bir bölümünde kentsel dönüşüm için devletin sunduğu imkanların rant uğruna suistimal edildiğine dikkat çekerek rant ve kişisel çıkar peşinde koşanlarla mücadele ettiklerini söyledi.

Deprem riskini ve çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmak için hazırlanan yönetmelik ve yasaların hem bireylerin hem de firmaların kişisel çıkarları nedeniyle istenildiği şekilde ve ölçüde kullanılamadığını dile getiren Durbakayım, “Kurumsallaşamamış firmalar kentsel dönüşüm için devletin sunduğu imkanları rant uğruna suistimal ediyor. Yine rant uğruna daha önce kendi yaptığı binaya çürük raporu alarak yeniden inşa eden firmaların varlığı devam ediyor. Diğer taraftan kat mülkiyeti kanununun ardına sığınan bireyler ise birkaç metrekare uğruna dönüşüm projelerini kilitleyerek yüzlerce hak sahibini tabut binalarda yaşamaya mahkum edebiliyor.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 5-6 yıl önce kentsel dönüşüm projelerinde yapılan tutarsız sözleşmelerin sektördeki durgunlukla birlikte ortaya çok sayıda mağdur çıkardığını hatırlatan Nazmi Durbakayım, projeyi almak için hak sahiplerine taahhüt edilen oranların, açıktan verilen paralar ve taahhütlerin, yapılmaya çalışılan projelerde karşılığını bulamadığını belirtti.

Bu süreçte müteahhitlerin kapısını çalan hak sahiplerinin dairelerini depreme karşı güçlendirmek yerine ekstra rant elde etmeyi ön plana aldığını ifade eden Durbakayım, ancak ekonomik durgunlukla birlikte rantı ön plana alanların teker teker mağdur olduğunu vurgulayarak “Ancak bizi endişelendiren tek şey, bu sebeplerden dolayı beklenen depreme hazırlıksız yakalanıp can kayıplarının olmasıdır. Deprem gerçeği bir kez daha kapımızı çaldı. Kentsel dönüşümün gerçek anlamda yapılması için herkes şapkasını önüne koymalı.” dedi.


Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 14:39
YORUM EKLE