banner109

Evini Yıkıp Yaptırana 200 Bin Liralık Düşük Faizli Kredi

Kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak amacıyla hak sahiplerine verilen kredi limitleri güncellendi. Düşük faizli ve devlet destekli konut yapım kredisi 125 binden 200 bin TL’ye yükseltildi.

Evini Yıkıp Yaptırana 200 Bin Liralık Düşük Faizli Kredi
banner112

Uzmanlar, alınan kararın inşaat sektörünü hareketlendireceği ve dönüşümü hızlandıracağı görüşünde birleşiyor. Kentsel dönüşüm kredisi almanın detaylarını açıklayan Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, konuya dair detayları paylaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredi tutarı için belirlenen üst limitler artırıldı.

Konu hakkında tüketiciyi bilgilendiren Üçay İnşaat Genel Koordinatörü Mehmet Gül, “Hak sahiplerine, düşük faizle verilen güçlendirme kredisi üst limiti 50 binden 80 bin liraya, yapım ve yenileme için verilen 125 bin ise 200 bin liraya yükseltildi. Tek kişiye verilen toplam kredi tutarı ise 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı. Deprem kuşağındaki ülkemizde, bakanlık verilerine göre 150 binden fazla riskli yapı bulunuyor. Yükselen döviz kurları sebebiyle artan maliyetler, kentsel dönüşümü yavaşlatmıştı. Bu karar hem inşaat sektörünü hareketlendirecek hem de riskli yapıların dönüşümünü hızlandıracak.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Gerekli şartları taşıyan herkesin kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabileceğini belirten Mehmet Gül, kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için izlenecek adımları şöyle açıkladı:

“Kentsel dönüşüm kredisi kullanılacak konutun, kanun tarafından belirlenen ‘riskli alan’ bölgesinde yer alması gerekir. Bununla beraber yapının da riskli olduğu teknik raporlarla ispatlanmalıdır. Alınan raporla birlikte ‘riskli alan’ ve ‘riskli yapı’ şartlarını taşıyan yapı için dönüşüm süreci başlar. Müteahhit ile anlaşma yapıldıktan sonra konutlar tahliye edilir. Tahliyeden sonraki 1 yıl içerisinde banka kredi başvurusunun yapılması gerekir. Banka krediyi onayladıktan sonra kredi başvurusunda bulunan kişinin bilgilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndererek faiz desteği onayı talep eder. Bakanlıktan kredi onayı geldikten sonra kredi kullandırılır.”

DİKKAT! KİRA YARDIMI ALANLAR KREDİDEN YARARLANAMIYOR

Kredi limitlerinin yüzde 60 artırılmasıyla inşaat sektörünün hareketleneceğini belirten Mehmet Gül, şu bilgileri paylaştı: “Bir kişi kendine ait en fazla 5 daireye kadar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilir. Bir diğer önemli konu da kira yardımı desteği alanlar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanamaz. Süreç içerisinde hak kaybı yaşamamak isteyenler, mutlaka uzman kişiler ve sektörde rüştünü ispatlamış şirketlerle çalışmalıdır.”

ÜÇAY’IN HİKÂYESİ TÜRKİYE’NİN DOĞALGAZ GEÇMİŞİDİR…

Türkiye, doğalgaz ile tanışmadan önce ısınma amacıyla kullanılan kirletici fosil yakıtlar hava kalitesine o kadar zarar veriyordu ki birçok üst solunum yolu hastalığının sebebi doğrudan bu hava kirliliği olarak gösteriliyordu. Beyaz asılan çamaşırların siyah toplandığı yıllar olarak hafızalarda kalan bu dönemde uzmanlar İstanbul ve Ankara’da solunum yolu hastalarına sokağa çıkmayın uyarısında bulunuyordu.

Artan şehirleşme ve araç sayısı sebebiyle 1990’lı yıllarda dünya standartlarına göre bir metreküp havada bulunması gereken maksimum 150 mikrogram/metreküp kükürtdioksit oranı İstanbul’da bazı dönemlerde 2 bin 330 mikrogram/metreküpe kadar yükselmişti.

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm Türkiye’nin hava kalitesinde yaşanan bu sorunun çözümü için çevreci, güvenli, hesaplı ve konforlu bir alternatife ihtiyaç olunca Türkiye doğalgaz ile tanıştı.

Bugün sektörün açık ara en büyük şirketi olan Üçay’ın hikayesi de Türkiye’nin doğalgaz ile tanışmasıyla başladı.

2 Genç Girişimcinin Hayalinden Sektörün En Büyüğü Olmaya

1999 yılında iki genç, azimli ve çalışkan girişimci tarafından kurulan Üçay Mühendislik, o dönem sektörde yeni bir pazarlama stratejisi geliştirmiş ve müşteriyi beklemek yerine müşteriye gitmeyi tercih etmiştir.

Bu strateji hem Üçay Mühendislik ’in bilinirliğini ve iş hacmini hem de doğalgaz konusunda kamuoyunun bilincini artırmıştır.

Daha sonra açık hava reklamlarına ağırlık veren Üçay Mühendislik, ücretsiz keşif ve taksitli satış yöntemini sektöre kazandırarak binlerce evin doğalgaza kavuşmasını sağlamıştır. Kaliteli işçilik ve malzemenin yanı sıra üstün pazarlama stratejisi sayesinde sektörün öncüsü olan Üçay Mühendislik, 1 günde teslim ilkesiyle de o dönem tüketici dostu bir marka olarak farkını ortaya koymuştur.

Üçay Mühendislik ‘in faaliyetleri sadece bir iş yapma tutkusu değil aynı zamanda Türkiye’nin doğalgaz ile tanışmasını sağlayan ve hava kalitesine katkı sağlayan bir sosyal sorumluluk projesidir.

Üçay Kalitesi Elektromekanik Hizmetiyle Fark Yaratıyor

2007 yılında Üçay, elektromekanik alanında hizmetlerine başlamış ve bir dönüşüm gerçekleştirerek sadece doğalgaz sektöründe değil tüm iklimlendirme ve yapının ihtiyaç duyduğu elektromekanik sistemlerde birbirinden özel çözümler sunmaya başlamıştır.

Mekanik alanda ısıtma, soğutma, sıhhi, yangın önleme ve söndürme, havalandırma, arıtma ve otomasyon sistemleri üreten Üçay kısa sürede Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olmuştur.

Alçak gerilim ve zayıf akım sistemlerinde en yeni teknolojileri tüketicinin kullanımına sunan ÜÇAY, bu alanda da rüştünü ispatlamayı başarmış ve sektörün aranan partneri haline gelmiştir.

Kentsel Dönüşüme Üçay İmzası

Takvimler 2013 yılını gösterdiğinde kaba inşaat hariç yapının tüm teknik detaylarını başarılı operasyonlarla anahtar teslim sunan Üçay Mühendislik, yeni bir yatırım kararı almış ve Üçay İnşaat’ı kurmuştur.

Yapı sektöründeki tüm deneyimi ile inşaat faaliyetlerine başlayan Üçay, kentsel dönüşüm sürecine katkı sağlamak ve İstanbul’un nitelikli yapı stokunu artırmak amacıyla birçok kaliteli yapıya imza atmayı başarmıştır.

İki genç girişimcinin mütevazı hayalinin kurumsal yapı, azim, çalışkanlık ve dürüstlük ile birleşmesiyle bugün yılda 40 binin üzerinde proje teslimi gerçekleştiren şirket, faaliyetlerini Üçay Grup çatısı altında sürdürmektedir. Sektörün gelişmesine ve yeni oyuncular kazanmasına liderlik eden Üçay Grup, sektörde rekabetin artmasına öncülük ettiği gibi kalite çıtasının da belirleyicisidir. Kaliteli malzeme, nitelikli işçilik, güçlü Ar-Ge ve inovasyon ile Üçay, kendi sektöründe Türkiye’nin en büyük ve saygın kurumudur.

Isomer, Sektörü Dönüştüren Postmodern Teknik Toptancı

Üçay’ın 20 yılı aşkın deneyimiyle 2019’da faaliyetlerine başlayan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, doğalgaz ekipmanları başta olmak üzere ısıtma, soğutma ve güneş enerjisi sistemlerinin malzeme temini ve teknik danışmanlığında “Postmodern Teknik Toptancı” olarak hizmet vermektedir.

1.400 bayisiyle Türkiye’nin en güçlü bayi ağına sahip olan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, klasik toptancılık anlayışını değiştirmiş ve bayilerini sektörün gelecekte yaşayacağı dönüşüme hazırlama modeline geçmiştir. Bu model ile bayilerin ürünler ve sektör hakkında eğitilerek geleceğin teknolojilerine hazırlanması ve sürdürülebilir iş modelini benimsenmesi hedeflenmiştir. Ortak bir yazılım sistemi üzerinden yürütülen faaliyetlerle tüm bayilerin dijital dönüşümü hızlandırılmıştır.

Bayi Satış Kanalı, Teknik Hizmetler Departmanı, Isı Pompası Global ve VEÇ Verimli Enerji Çözümleri departmanları ile Türkiye’nin dört bir yanındaki bayilerine geniş mühendis kadrosuyla 7/24 teknik destek sunan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi, müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaktadır. Bu güçlü destek ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi’nin bayilerini, rakiplerinden ayıran en önemli fark olarak bilinmektedir.

ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi tarafından geliştirilen postmodern teknik toptancılık anlayışı hem sektörü geleceğe taşımakta hem de müşteriye hak ettiği kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE