Katıldığı bir fuarda konuyla ilgili açıklama yapan Başoğlu Kablo Satış ve Pazarlama Müdürü Mutlu Kındıroğlu, güneş enerjisi santrali yatırımcılarının projeye uygun kablo seçerken dikkat etmesi gereken hususlar üzerine açıklama yaptı. Başoğlu Kablo olarak birçok iş kolunda pazara hizmet ettiklerini belirten Mutlu Kındıroğlu, fotovoltaik kabloların üretimini de gerçekleştirdiklerine değindi. Güneş enerjisi sistemlerinde kabloların önemine vücudumuzdaki damarlara benzeterek değinen Mutlu Kındıroğlu; “Aslında insan vücudunu düşünürseniz, insan vücudunda kalp ve damarlar var. Güneş enerjisi sektörüne bu açıdan baktığımızda da bu işin kalbi invertör, damarları da kablolar diyebiliriz. Dolayısıyla güneş enerjisi sektörü bazında kablolara baktığınızda, gerçekten kullanılırken çok dikkat edilmesi gereken, çok ehemmiyetli ve önem verilmesi gereken bir durumdur bize göre” açıklamalarında bulundu. 

Güneş Enerjisi İçin Kablo Tercihine Dikkat etmeniz gerekiyor1

Kabloda Önemli Olan Belge Değil, Belgedeki Şartlara Bağlılık

Kablolar için alınan uyumluluk belgelerinin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Başoğlu Kablo Satış ve Pazarlama Müdür Mutlu Kındıroğlu; “Uzun yıllardır bu firmada çalışıyorum, kendi dilim döndüğünce kabloyu da gerçekten iyi bilirim. İletkeni çıplak döşeseniz dahi, üzerinden akım veya gerilimi bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Ancak burada devreye izolasyon malzemesi ya da yalıtım malzemesi de giriyor. Dolayısıyla, firmaların burada öncelikle dikkat etmesi gereken husus belge değil. Günümüzde uyumluluk belgelerini herkes alıyor. Burada önemli olan, yalıtım malzemesinin belge alındıktan sonra yapılan uygulamalarda da belgede gösterildiği şartlarda kullanılması ve kablonun uygunluk alınan şartlarda üretilmesi. Çünkü biz belgeyi almaya gittiğimizde, belge aldığımız kuruma; kullandığımız iletkeni, yalıtım malzemesini, bu malzemelerin marka ve özelliklerini belirtiriz. Ardından ürün 1 yıl boyunca testlere girer. Bu yıllık testlerin sonucunda da kurum bize belgeyi verirken, ‘Bu firma bu belgeyi almaya hak kazanmıştır, ancak başvuru sırasında belirttiği yalıtım malzemesi ile.’ ibaresini kullanır.” açıklamalarını yaparak firmaların uyumluluk belgesi alma süreçlerine ışık tuttu.

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken asıl konuya yönelik açıklama yapan Mutlu Kındıroğlu, “Dolayısıyla belgeyi aldıktan sonra üretilen ürünler sahaya sunulduğunda, yatırımcıların dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi kablonun belge alırken belirttiği şartlarda, doğru yalıtım malzemesini o üründe kullanıp kullanmaması. Elbette burada bir diğer konu da firmanın güvenilirliği. Hangi firmadan alıyorsunuz? Firma ne kadar süredir bu işi yapıyor? 3 yıl sonra, 5 yıl sonra ya da 10 yıl sonra bu firma karşınızda olacak mı? Çünkü sahalara bakıldığında kimse 1-2 yıllık yatırımlar yapmıyor. 20 yıllık, 25 yıllık yatırımlardan bahsediyoruz. Dolayısıyla da bu ürünlerin yatırım yapılan alanda, uzun yıllarca sorunsuz olarak çalışabilmesi yatırımcılar açısından çok önemli. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de bu olması gerekir diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. 

Türkiye Sınırlarının Ötesinde Üretim Anlayışı Sektörün Liderlerinden Başoğlu Kablo

1980 yılından beri faaliyet gösteren Başoğlu Kablo ve Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş., özellikle ısı ve alev altında 180 dakikaya kadar damlama yapmaksızın çalışan kablosunun da dahil olduğu kablo grupları, enjeksiyon, kompresyon kalıplama, conta gruplama, kablo gruplama ve silikon komponent ürün gruplarındaki başarısı ve Türkiye sınırlarının ötesinde üretim anlayışı ile sektörün lider üretici firmalarındandır. 

Cesaretle Azimle İnançla Çalışmak ER-BU inşaat. Cesaretle Azimle İnançla Çalışmak ER-BU inşaat.

Dünyanın önde gelen projelerinde yer alan ve dört bir yanına ihracat yapan firmanın çalıştığı başlıca ülkeler; Almanya, Fransa, Çin, İngiltere, İtalya, Güney Afrika, Portekiz, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, Avusturya, Bulgaristan, Şili, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Macaristan, Marshall Adası, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovenya, Azerbaycan, Lübnan, Suudi Arabistan, Tayvan, Cezayir ve Tunus’tur.

Alanında ilklerin öncülüğünü yapan Başoğlu Kablo, Amerikan UL onaylı silikon ve PVC kablo imalatını yapan ilk firmadır. Ayrıca SIMH-OTM markasıyla, Silikon Yangın Güvenlik Kablosu’nu bilgi birikimi ve tecrübesiyle ülkemizde gerçek anlamda üretebilen lider firma konumundadır. Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan “Fotovoltaik (Photovoltaic)” kablo üretimine “BAŞOĞLU SOLARATM” markası altında başlamış ve ürünlerini Türkiye’de bir ilk olarak TÜV ve UL sertifikası ile belgelendirmiştir.

Başoğlu Kablo, silikon üretim tecrübesini Ar-Ge çalışmalarıyla geliştiren ve Türkiye’de ilk kez gemi inşa sektörüne silikon kablo üretimini Türk Loydu Belgesi ile yapan tek firmadır.