banner50

Gerçek Yatırım Planlaması

Sermaye güçtür. Gücü doğru kullanamayan insan için sermaye etkisiz bir araçtır. Doğru yatırımı yapan insan gerçek başarıya ulaşabilir. Mevcut sermayesi ile kendisini güçlü zanneden insan yatırım bilgilerinin eksikliği ile bir çok zaman yanlış yatırım yapabilmektedir.

Yatırımın sözlük anlamı, kar amaçlı taşınır yada taşınmaz mala nakit yatırma demektir. Ticari işletmelerde ise üretimi arttırma amaçlı değerlere eklenen yeni değerlere yatırım denmektedir.

Günümüzde ise sebebi ne olursa olsun sonucunun karlı olacağı tüm ürünlere yatırım gözü ile bakıldığından, yatırımın adı emtia yani ticari kar amaçlı üretilen ürün veya alınıp satılacak ürün özelliğine dönüşmüştür.

İnsanoğlunu mutlu edecek yatırım yapmak istemesi doğasında vardır. Ancak sadece kendisini mutlu edecek yatırımı yapmasında problem vardır. Yatırım kararı verirken, yatırımı gerektiren tüm konuları en ince detayına kadar değerlendirmelidir. Yatırımını ilgilendiren kişileri yeteri kadar bilgilendirmelidir. Karar verme aşamasında kendisine uygun gerçek yatırımın neler olduğunu bilmesi gerekmektedir. 

Her hangi bir ürün üretmeyen kişinin yapacağı yatırım seçenekleri azalmaktadır. Hızlı likiditeye döndürülmesi açısından dövize yatırım bu seçeneklerin başında gelmektedir. Ürün çeşitliliği, bölge genişliği ve fiyat aralığının oldukça fazla olmasından dolayı gayrimenkule yatırım ikinci sırayı almaktadır. Gayrimenkule yatırım ikinci sırada olmasına rağmen gerçek ve doğru yatırımda karlılık açısından lider konumdadır.

Üretim endeksli yaşayan bir insanın birikimlerini yatırıma dönüştürerek koruması ve karlılığını arttırması başarılı bir hamledir. Başarısını doğru hedefe ulaşarak gerçekleştirebilmesi için doğru hamleler yapması gerekmektedir. Yapacağı yatırıma karar verirken tüm kriterleri değerlendirmesi gerekmektedir. Sermayesinin ne kadar olduğundan yatırım için ne kadarlık fon ayırması  gerektiğine kadar, neye, ne için yatırım yapması gerektiğine kadar bir çok konuda doğru  karar vermesi gerekmektedir.

Yatırım  için  yol haritasını doğru belirleyen insan gerçek yatırım planlaması yapmış olur ve yaptığı yatırımın kârlılık oranı yükselterek başarıya ulaşabilir.

                                                                                                                                                                                                                                                  Sait ÇOLAK

Yatırım Danışmanı

                                                                                     

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.