banner38

Varlık Fonundan dev yatırım!

Türkiye Varlık Fonu, Adana’nın Ceyhan ilçesinde 10 milyar dolarlık yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuracak. 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, Türkiye Varlık Fonu’nun özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında stratejik özellikli sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü.

Varlık Fonundan dev yatırım!

Türkiye Varlık Fonu, Adana’nın Ceyhan ilçesinde 10 milyar dolarlık yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuracak.

2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, Türkiye Varlık Fonu’nun özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında stratejik özellikli sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü. İlk yatırımın da dış ticaret açığını azaltmak amacıyla Ceyhan’da hayata geçirilmesine karar verildi.

Projenin inşaat sürecinde yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanması beklenirken tamamlanarak faaliyete geçtikten sonra da 5 bine yakın istihdam yaratması öngörülüyor.

2020’de tasarım ve planlamalarının hazırlanacağı tesiste inşaat çalışmalarının 2021 yılında başlaması hedefleniyor. Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi sağlanacak.


Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER