banner22

Pastırma yazı ne kadar sürecek?

3 kasım pazar gününden itibaren ülke genelinin yüksek basıncın etkisi altına gireceğini ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.

Pastırma yazı ne kadar sürecek?

3 kasım pazar gününden itibaren ülke genelinin yüksek basıncın etkisi altına gireceğini ifade eden İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, mevsim normallerinde görülen soğuk havanın ardından yaşanacak pastırma yazının 12 Kasım’a kadar süreceğini söyledi.

İç Anadolu Bölgesi dışında, ülke genelinde sıcaklıkların gündüzleri 20 derece seviyelerinde seyretmesi, geceleri ise soğuk olup sabaha karşı ayaza çekmesi beklenirken İstanbul’da pastırma yazı süresince gündüz hava sıcaklıklarının 23-24 derece, geceleri ise 10-16 derece aralığında seyredeceği tahmin ediliyor.

Neden Pastırma Yazı denir?

Pastırma yazında gündüzlerin sıcak, gecelerin ise soğuk olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Toros, genellikle ekim sonlarında ve kasım ayının ilk yarısında yaşanan bu iklimin pastırma yapımına uygun olduğu için bu döneme pastırma yazı adı verildiğini dile getirdi.


Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5