banner22

Doğal Afet Yasası geliyor.

Giresun’daki sel felaketinin ardından gündeme gelen doğal afet yasası için hazırlıklar başladı, İçişleri Bakanlığı bünyesinde çalışma ekibi kuruldu.

Doğal Afet Yasası geliyor.

Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve meslek odalarından oluşan Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu kuruldu. Bu platform çalışmalarını tamamladıktan sonra gözler meclise çevrilecek.

Afet riski bulunan bölgelere yapılaşma denetimi getirilecek..

Fay hatları üzerinde yapılaşma yasak olacak. Riskli bölgelere kurulan yapılar için ise kentsel dönüşüm devreye girecek. Dere yatağına yapılan evlerin ve deprem kuşağındaki yapıların yıkılarak vatandaşların daha güvenli bölgelere taşınması planlanıyor.

Binaların yaşı ve yapı durumuna göre nitelikli bir kentsel dönüşüm planlanacak. Şehir merkezlerinden başlayacak olan dönüşümle meskenlerin daha sağlam hale getirilmesi sağlanacak. Bu veriler için belediyelerle ortak çalışmalar gerçekleştirilecek.

Afet risklerine karşı toplumun her kesiminde bilinç düzeyinin yükseltilmesi hedefleniyor. Üniversitelerde seminerler, ulusal ve uluslar arası konferanslar düzenlenecek. Çalışmaya Türkiye Büyük Millet Meclisi de dahil olacak. Hukuki inceleme yapılacak, raporlar teklif haline getirilecek.

Düzenlemenin meclis açıldıktan sonra kısa sürede yasalaşması bekleniyor.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5