Türkiye'de 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve 1 Temmuz 2023 tarihine kadar devam edecek olan konut kiralarına getirilen yüzde 25 kira zammı sınırı üzerinde tartışmalar devam ediyor. EV sahipleri yüksek enflasyondan dolayı bu yasal sınırı delmek için çabalarken kiracılar için bile mevcut ekonomik koşullarda yüzde 25 kira zammı bile fazla geliyor. Peki ev sahipleri yüzde 25'in üzerinde kira zammı yapabilirler mi, bunun yolu var mı? 

Yüzde 25'in Üzerine Kira Artışı Olur mu ?

Ev sahipleri ile kiracılar artık 1 yıl boyunca yüzde 25 kira zammı sınırı ile muhatap olacaklar. Ancak bu kurala uymayan ev sahiplerine yasaya göre herhangi bir ceza öngörülmüyor. Bundan dolayı da ev sahipleri bu kuralı delmenin her türlü yolunu deniyorlar. Bu şekilde son dönemlerde kiracılar üzerindeki baskılar arttı. 

Ev sahibi yeni sistemde kiracı ile anlaşma sağladığı durumda kiraya istediği kadar zam yapabiliyor. Böyle bir durumda yüzde 25 kira zammı sınırı uygulanmayabiliyor. Bundan dolayı da ev sahipleri kiracıları yüksek kira zammına anlaşmak için zorlamaya çalışıyorlar. Bunlardan en çok tercih edileni kiracıdan tahliye taahhütnamesi alıp kiracıyı sıkıştırmak oluyor. Kiracı eğer evden çıkacak olursa çok daha yüksek bedellerle kiralık ev bulacağını bildiği için mecburen ev sahibinin yüksek kira zammına onay vermek zorunda kalıyor. 

Ev Sahipleri Kira Artışı Yaparken Haklı mı ?

Bir diğer yol da kiracının evden çıkarılması için haklı gerekçe yaratılması oluyor. Bunun da bazı yolları mümkün. Ev sahibi oğlu, kızı, annesi, babası oturacak diyerek kiracıyı evden çıkarabileceğini ama yüksek kira zammına onay verirse bunun olmayabileceğini söylüyor. Bu durumda kiracı ev sahibinin kira zammı teklifini kabul etmek durumunda kalıyor. Bu şekilde ev sahipleri yüzde 25 kira zammı sınırını kolay bir şekilde aşabiliyorlar. 

Temmuz ayındaki uzun tatil süreci konut satışlarını etkiledi. Temmuz ayındaki uzun tatil süreci konut satışlarını etkiledi.

Ev sahipleri ile yabancı kiracılar arasında kira alamama sorunu başladı. Ukraynalı göçmenler ile baş gösteren sorun, Afgan ve Pakistanlı kiracılar nedeniyle büyüyor. Ev sahipleri, yabancı kiracılar konusunda tecrübeli olmadığı için sorunlar git gide yaygınlaşıyor. Uzmanlar yabancı kiracılar ile bir avukattan yardım alınarak sözleşme imzalanmasını öneriyor.