Emlakjet verilerine göre Ocak ayında satılık konutlara ilgi ocak ayında devam ederken, satılık ev arayanların çoğunluğu sıfır konut tercih ediyor. Ocak ayında Emlakjet.comüzerinden konut arayan her üç kişiden ikisi satılık konut araması gerçekleştirdi. Ocak ayında en çok konut araması yapılan il yüzde 24 ile İstanbul olurken, ortalama satış fiyatlarında bir önceki aya göre en çok artış yüzde 4 ile Aydın’da gözlemlendi.

Emlakjet’in ocak ayı verilerine göre ayrıca, kış mevsimine rağmen pandeminin etkisiyle yazlık bölgelerdeki konut aramaları devam ederken, Kuşadası, Alanya ve Bodrum ilçeleri en çok konut araması yapılan 10 ilçe arasında yer aldı.

Ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 7,5 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan sektörünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Ocak 2021 emlak verilerini yayınladı.

Emlakjet verilerine göre satılık konutlara ilgi ocak ayında da devam ederken, konut arayan her üç kişiden ikisi satılık konut araması gerçekleştirdi. Satılık konut arama trendi 2019 yılı ortalaması yüzde 51 iken, pandemi dönemi olmasına rağmen 2020 yılında bu trend yüzde 66’ya yükseldi. Satılık konut arama trendi Ocak 2021’de de yüzde 66 ile devam ediyor. 

Türkiye’de Ocak ayında satılık ev arayan Emlakjet kullanıcılarının yüzde 56’sı “sıfır” konutları tercih ederken, yüzde 44’ü ikinci el konut aradı. Satılık ev arayanların yarısını (yüzde 49) henüz ev sahibi olmayanlar oluştururken, kullanıcıların yüzde 12’sinin portföyünde 3’ten fazla evi bulunuyor. 

Ortalama emlak fiyat artışında ocak ayının lideri Aydın

Ocak ayında Türkiye’de en çok konut araması yapılan 5 il sıralamasında İstanbul yüzde 24 ile açık ara lider olurken, onu yüzde 9 yüzde Ankara, yüzde 7 ile İzmir, yüzde 5 ile Antalya ve yüzde 4 ile Aydın izliyor. Ortalama satış fiyatlarında bir önceki aya göre ise Ocak ayında en yüksek artış yüzde 4 ile Aydın ilinde gözlemlendi. İstanbul ve Ankara’da yüzde 2, İzmir’de ise yüzde 1 artış yaşanan aylık satılık daire fiyat değişiminde, Aydın bir önceki aya göre yüzde 4 artış ile dikkat çekti. Antalya’da ise dikkate değer bir fiyat değişimi gözlemlenmedi.

Beylikdüzü’nde fiyatlar düştü, Bodrum ise fiyat artışı lideri

Emlakjet verilerine göre en çok konut araması yapılan ilçeler ise İstanbul 3 ilçesi ile yine önde. Tüm Türkiye’deki aramalar içerisinde, İstanbul’un Beylikdüzü ilçesi en çok konut araması yapılan ilçe olurken, Gaziantep’in Şahinbey ilçesi ise ikinci sırada yer alarak dikkat çekti. Bu iki ilçeyi, İstanbul Pendik, Muğla Bodrum ve İstanbul Esenyurt takip etti. En çok konut araması yapılan beş ilçede aylık satılık daire fiyat değişiminde ise Beylikdüzü ilçesinde yüzde 1’lik düşüş gözlemlenirken, en çok fiyat artışı ise yüzde 8 ile Bodrum’da tespit edildi.

Hayalimizdeki ev: Site içinde ve Balkonlu!

Emlakjet’in aylık 7,5 milyon ziyaretçisinin gerçekleştirdiği aramalardan elde edilen bilgilere göre; kullanıcıların gözdesi site içindeki daireler. Konut arayanların yüzde 49’u site içinde yaşamayı tercih ederken, yüzde 21’i ise mahalle yaşamını tercih ediyor. Verilere göre 18-25 yaş arası gençler yüzde 32 ile mahalle içinde daire tercih oranında en yüksek grup olurken, müstakil ev tercih edenler ise ağırlıklı olarak (yüzde 41) 55 yaş üstü kullanıcılar. Diğer yandan, pandemi nedeniyle yaşanan kısıtlamaların etkisi ile ev arayanlar balkonlu (yüzde 65) ya da bahçeli ev (yüzde 35) tercih ediyor. 

Emlakjet verilerinde dikkat çeken bir başka veri ise Türkiye içinde bir nüfus hareketliliği görünebileceğinin sinyalini veriyor. Kullanıcıların yüzde 34’ü 2021 yılında başka bir şehre taşınabileceğini söyleyenlerken, Emlakjet uzmanları bu durumun gerçekleşmesi halinde hareketliliğin en çok emlak sektörüne yansıyacağı görüşünde. 

Ocak ayı verilerini değerlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, pandemi koşullarındaki devamlılığın etkisini konut aramalarında açıkça gözlemleyebildiklerini belirtirken, “Emlakjet üzerinden yapılan aramalardan elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda, pandeminin de etkisiyle kullanıcıların en çok site içinde ve balkonlu evlere rağbet ettiğini gördük. Dikkat çeken bir diğer veri ise, üç kullanıcıdan birinin 2021 yılında başka bir şehre taşınabileceğini söylemesi. Elbette düşünmek ile yapmak farklı şeyler, ancak böyle bir durumun hayata geçmesi Türkiye’de önemli bir demografik hareketliliğin yaşanması demek. Böyle bir hareketliliğin de en çok emlak sektörünü etkileyeceği aşikâr. Diğer yandan 2020 yılında gözlemlediğimiz satılık evlere yönelim devam ediyor. Satılık konut arayanlar ise en çok sıfır konutlara yöneliyor. Bu nedenle 2021 yılında yeni konutlara ilginin daha da artacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.