Devremülkler denetim altına alınması gerekiyor.

Aldatıcı ilanlarla vatandaşların mağdur edildiği devremülk ve devre tatillerle ilgili bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Murat Demirören, tüketicilerin mağduriyet yaşamayacağı, devremülk ve devre tatil sistemlerinin gereği gibi işletilmesini sağlayacak kanuni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Konut ya da apart otel şeklinde yapılan binaların, “devremülk veya devre tatil” şeklinde satıldığına dikkat çeken Demirören, vatandaşlara tatil siteleri veya binalar yapılmadan, kağıt üzerinde veya henüz tamamlanmadan satış yapıldığını ifade ederek ayrıca teslim edilip işletme zaafiyetinin oluştuğunu, bunlarla ilgili yoğun şikayetler olduğunu dile getirdi.

Devremülkler denetim altına alınması gerekiyor.

Aldatıcı ilanlarla vatandaşların mağdur edildiği devremülk ve devre tatillerle ilgili bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Murat Demirören, tüketicilerin mağduriyet yaşamayacağı, devremülk ve devre tatil sistemlerinin gereği gibi işletilmesini sağlayacak kanuni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Konut ya da apart otel şeklinde yapılan binaların, “devremülk veya devre tatil” şeklinde satıldığına dikkat çeken Demirören, vatandaşlara tatil siteleri veya binalar yapılmadan, kağıt üzerinde veya henüz tamamlanmadan satış yapıldığını ifade ederek ayrıca teslim edilip işletme zaafiyetinin oluştuğunu, bunlarla ilgili yoğun şikayetler olduğunu dile getirdi. Aldatıcı ilanlarda vatandaşlara bunlar satıldığını kaydeden Demirören; “Bu tür yerler konut olarak yapılırsa bizim haberimiz olmuyor. Bunu sıkı kurallara bağlamamız lazım. Tüketicinin mağdur olmayacağı, devremülk ve devre tatillerin gereği gibi yapılıp, işletilmelerini sağlayacak kanuni düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. İyi olanları istisna tutarak söylüyorum, bu tesisler kötü örnek olduğu ve dışarıdan turizm tesisi olarak bakıldığı için turizmi de olumsuz etkiliyor. Herkes otelde kalacak değil, devremülk ve devre tatili tercih edenler de olacaktır ama bunları denetim altına almak gerekiyor. Bunun için de mevzuatta bazı değişiklikler gerekiyor. Bunların büyük kısmı ‘konut’ diye belediyeden alınıp, sonradan devremülke çevriliyor. Termal oteller anlamında Türkiye’nin bir sıkıntısı yok, buralarda denetleme yapabiliyoruz. Ancak konutlara denetleme yapamıyoruz, belediyelere gönderiyoruz. En büyük sıkıntımız buralarda denetim yapamamak.” dedi.


Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 16:22
YORUM EKLE