Aile Konutu Şerhi nedir?

Aile Konutu Şerhi nedir? nasıl konulur?

Aile Konutu Şerhi nedir?

Eşler arasında, oturulan ev ile ilgili anlaşmazlıklara özellikle boşanma sırasında sıkça rastlanır. Eşlerin birbirlerinden habersiz ortak konutu satma mevzusu her iki tarafı da korkutur. Bunun için medeni kanunumuz, “aile konutu şerhi” konulması sistemi getirmiştir.

Aile konutu şerhi, tapu kendisine ait olmayan eşe verilmiş çok önemli bir haktır. Bir konutun tapuda aile konutu olarak şerh edilmesi için birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Tanımda da belirtildiği gibi ailenin yaşamını sürdürdüğü bir konuta aile konutu şerhi işlenebilir.

Aile Konutu Şerhi Nasıl Konulur?

Aile konutu şerhi için merkezi nüfus idaresi sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri belgesi ile medeni hali gösterir nüfus kağıt örneği aranır. Ayrıca, aile konutu şerhi işlenmesi gereken taşınmazın tapu sicilindeki ada/parsel bilgileri ile MERNİS üzerinden alınan yerleşim yeri verilerinin çakıştırılması gerektiği zaman belediye, muhtarlık, kadastro müdürlüğü, apartman yönetimi, LİHKAB ve benzeri kurumlardan bu durumu kanıtlayıcı nitelikte belge alınması gerekmektedir.

Tapu Sicil Müdürlüğü’ne aile konutu olarak kullanıldığına ilişkin evraklar sunulduğu anda, ilgili tapu sicil müdürlüğü bu işlemi yapmakla yükümlüdür.

Boşandıktan sonra Aile Konutu Şerhi konulabilir mi?

Aile konutu eşlerin yaşam faaliyetini gerçekleştirdikleri mekândır. Eşler evlilik birlikteliğini beraber yürütür ve yönetirler. Eşler boşandıktan sonra aile birliği bozulduğu için boşandıktan sonra aile konutu şerhi konulamaz.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE