Emlakçılar için Yeni Dönem Bugün Başladı!

Emlakçıları yakından ilgilendiren düzenleme bugünden itibaren uygulanmaya başladı. Yeni Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında emlakçılık için yetki belgesi almayanlar 1 Nisan'dan itibaren emlakçılık yapamayacak.

Emlakçılar için Yeni Dönem Bugün Başladı!
banner74

Emlak sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlendi ve gayrimenkul alım satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise metrekare şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı.

31 Mart tarihine kadar yetki belgesi başvurusu yapmayan işletmeler, müktesep haklardan (5 Haziran 2018 öncesinde bu işle kayıtlı olarak uğraşanlarda mezuniyet, ofiste metrekare vs gibi şartlar aranmıyor) yararlanamayacak.

Başvuruda bulunmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarih sonrasında staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirecek.

Yetki Belgesi Alınmalı

Yetki belgelerine yönelik olarak ellerinde net olarak başvuru yapanların sayısının olmadığını söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, pandemi öncesi İstanbul'da odaya ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 13 bin olduğunu bu rakamın 3'te 1'i yani 5 bin civarında emlakçının yetki belgesi aldığını bildiklerini belirtti. Aşa, ülke genelinde oda ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 50-60 arasında olduğunu söyledi.

Teftişler Artacak

Yetki belgesi alma süreçlerine ilişkin ise önceden yapılan müracaat sonrası bakanlık temsilcileri tarafından yerinde yapılan teftişlerin ardından yetki belgesi verildiğini belirten Aşa, bu teftişlerde bahsedilen adreste emlakçılık işinin yapılıp yapılmadığı, ikinci bir işin olup olmadığı ve söz konusu yerin home office olup olmadığına bakıldığını kaydetti. Aşa, ev ofise hiçbir şekilde izin verilmediğine de vurgu yaptı.

Ruhsat Alma Zorunluluğu

Bakanlık personeli teftişiyle yapılan inceleme ardından yetki belgesi verilmesi şeklindeki uygulamada Kovid-19 süreci ile birlikte değişiklik yapıldığını anımsatan Aşa, ruhsat yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile emlakçıların da belediyeden ruhsat alması ve bu ruhsat ile yetki belgesi için başvuru yapmasının gündemde olduğunu vurguladı.

Aşa, "Bu uygulama ile bakanlık artık belediyeden alınan ruhsat üzerinden ilgili kişinin yetki belgesini sisteme yükleyecek" şeklinde konuştu.

Emlak Ofisleri için Şartlar Belirlendi

Aşa, 5 Haziran 2018'den önce açılmış olan, odaya ve sicile kayıtlı bir emlakçılık eğitimi almış emlakçının ofis metrekaresine bakılmadığını yeni düzenlemedeki metrekare koşulunun bu tarihten sonra açılan ofisler için geçerli olduğuna da dikkat çekti.

5 Haziran sonrası için açılacak ofislerde metrekare şartının 30 metrekareden 20 metrekareye düşürüldüğünü de dile getiren Aşa, 20 metrekarenin baz alınacağını fakat her bir danışman için ise 5 metrekare ilavenin olması isteneceğini dile getirdi.

Lise Mezununa 12 Ay, Üniversite Mezununa 8 Ay Çalışma Zorunluluğu

Düzenleme ile bu işi yapanların artık en az lise mezunu olacağını, 100 saatlik emlakçılık eğitimi alacağını ve kişinin de mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak belge almasının zorunluğu olacağına vurgu yapan Aşa, "Lise mezunları için 12 ay, üniversite mezunları için ise 8 ay son 5 yıl içinde bir fiil SGK'lı olarak çalışmış olmak gerekecek" diye konuştu.

Emlakçı Olmayan İlan Yayınlayamayacak

Kayıt dışı bu işi yapanların sayısının ülke genelinde 500 bin civarında olduğunu ve düzenlemenin hayata geçirilmesiyle beraber bu kişilerin emlakçılık yapamayacağını dile getiren Aşa;

"İlk baskı tapu ve internet sitelerinden gelecek. Artık yetki belgesi olmadan internet sitelerine ilan girişi yapılamayacak. Eğer sahibinden ilan veriliyorsa o kişiden de vekalet veya tapu istenecek" açıklamasında bulundu.

Aynı İlan için Yetki Belgesi Şartı Aranacak

Aynı ilanın birden fazla kişi tarafından verilmesi durumunda ise Aşa, yönetmeliğin onunla ilgili de bir kısıtlama getirdiğini ve mal sahibi ile kim yetki belgesi sözleşmesi imzalamış ise onun ilanının sadece yayında kalacağını kaydetti. Aşa, yeni dönemde müşteriler ile düzenlenecek sözleşmelerde aykırılıklara artık kesinlikle izin verilmeyeceğini de dile getirdi.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE