banner50

Satış Sözleşmesini Okumadan Ev Almayı Düşünmeyin

Ev almak istiyorsunuz ancak işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Yüksek maliyetli olan bu yatırım türü, karar vermeden önce ciddi bir araştırma gerektiriyor. Beğenilen evi seçmenin yanı sıra mülkle ilgili detayların da kontrol edilmesi yaşanacak sorunların en alt seviyelere inmesini sağlıyor.

Satış Sözleşmesini Okumadan Ev Almayı Düşünmeyin

İnsan hayatında alınan en önemli kararlardan birisi olan konut alma aşamasında üzerinde durulması gereken belli konular vardır. Konutun tapusunun olup olmadığından aidat ücretine, imar durumundan biriken emlak vergisi borcuna kadar her detayın en ince ayrıntısına kadar takip edilmesi yatırımcıların daha sonradan sıkıntı yaşamamalarını sağlayacaktır.

  • Tapu kayıtlarını incelemek,
  • Gayrimenkule ilişkin hisse oranları hakkında bilgi sahibi olmak,
  • İpotekli olup olmadığı kontrol etmek ve
  • İmar durumunu araştırmak yapılacaklar listesinde ilk sıralarda yer alır.

Bölgenin depremsellik durumunun da yatırım yapmadan önce öğrenilmesi tavsiye edilir. Yapımcı firma ve şirketin daha önceden yapmış olduğu konutları bitirip bitirmediğiyse yeni başlayan projelere dâhil olmak isteyenler araştırması gereken konu başlıklarıdır.

            Satış Sözleşmelerinin Okunması

Alıcıların satış sözleşmesini dikkatlice okuması ve varsa bir bile danışması son derece yerinde bir karar olacaktır. Müteahhit firmanın alıcıya teslim edeceğini belirttiği konuta ait, her detayın yazılı olması gereken sözleşmeler öncesinde Teknik Şartnamenin de incelenmesi gereklidir. Satışa sunulan konutla ilgili,

  • Peşinat miktarının,
  • Aylık ödeme planının,
  • Kredi durumunun,
  • Ara ödemelerin ve
  • Varsa bankayla yapılan sözleşmelerin içeriklerinin kesin olarak öğrenilmesi gereklidir.

Mevcut kira değerine bakılarak amortisman süresinin hesaplanması yatırım kararı öncesinde kontrol edilmelidir. Bölgenin gelişen yapısı da satış fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Bu kadar teknik bilgi sizin için çok uzun ve yetersiz geliyorsa kendinize konusunda uzman olan bir emlak yatırım uzmanı bulun o sizin adınıza bu gibi işlemleri takip ederek size en karlı yatırımı ve doğru sorunsuzca işlemlerinizi yaparak fayda sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili Emlak34 sizlere danışmlık yapmak için bilgi birikimiyle her zaman yanınızda olur.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.