Riskli yapıları güçlendirme maliyeti ne kadar?

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, binada tamamen soyularak ‘derin güçlendirme’ yapılması halinde ortalama metrekare maliyetinin 1000 lira olacağını belirterek 100 metrekarelik bir evin depreme karşı güçlendirilmesinin maliyetinin 100 bin lira olacağını söyledi. İnsanlar evlerinin yıkılıp yeniden yapılacağı hayaliyle hiçbir şey yapmadan bekliyor diyerek güçlendirme konusuna gerekli önemin verilmediğine dikkat çeken Erdoğan, “Binaların hepsini yıkıp yapamayacağımıza göre biz de Avrupa’da olduğu gibi binaları yıkmadan, evleri küçültmeden, insanları komşularından uzaklaştırmadan yenileme güçlendirme çözümüne gitmeliyiz” şeklinde konuştu.

Riskli yapıları güçlendirme maliyeti ne kadar?

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, binada tamamen soyularak ‘derin güçlendirme’ yapılması halinde ortalama metrekare maliyetinin 1000 lira olacağını belirterek 100 metrekarelik bir evin depreme karşı güçlendirilmesinin maliyetinin 100 bin lira olacağını söyledi.

İnsanlar evlerinin yıkılıp yeniden yapılacağı hayaliyle hiçbir şey yapmadan bekliyor diyerek güçlendirme konusuna gerekli önemin verilmediğine dikkat çeken Erdoğan, “Binaların hepsini yıkıp yapamayacağımıza göre biz de Avrupa’da olduğu gibi binaları yıkmadan, evleri küçültmeden, insanları komşularından uzaklaştırmadan yenileme güçlendirme çözümüne gitmeliyiz” şeklinde konuştu.

Güçlendirmeyi bu işin uzmanlarına yaptırmalıyız

Erdoğan, Türkiye’de güçlendirme alanında doğru hizmet verecek yeterli firma olmadığına da vurgu yaparak  “Bu alanda firma sayısı artmalı ama her önüne gelen bu işi yapmamalı. Nasıl ameliyatı cerrahlar yapıyorsa güçlendirmeyi de işin cerrahı olan kişiler yapmalı” dedi.


Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 11:10
YORUM EKLE