Vatandaşlar tapu hizmetlerinden memnun.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 174’üncü kuruluş yıl dönümünü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bütün çalışanlara verdikleri hizmetler için teşekkür eden Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “e-Tapu anket” uygulaması sonuçlarına göre, vatandaşların yüzde 80’inden fazlasının kurumun verdiği hizmetlerden memnun olduğunu söyledi.

Vatandaşlar tapu hizmetlerinden memnun.

Kurumun Türkiye’nin en köklü kurumlarının başında geldiğini belirten Adlı, kurumun kökeninin Osmanlı Devleti’nin ilk yıllarına, o dönemdeki ülke kayıtlarının tutulduğu birim olan Defterhane-i Hakani’ye dayandığını anımsattı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kadrosunda ülke genelinde yaklaşık 20 bin personelin çalıştığını söyleyen Adlı; “Yılda ortalama 10 milyondan fazla işlem yapıyoruz. Doğrudan veya dolaylı olarak birimlerimize işi düşen vatandaşımızın sayısı 30 milyona yaklaşıyor. Yani nüfusun üçte birinin sürekli tapu kadastro birimleri ile işleri oluyor.” dedi.

Kurumu, “Devletin vatandaşa bakan yüzü” olarak tanımlayan Adlı, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Çünkü vatandaş, devletin saygınlığını bizim gibi böyle çok yoğun işi olan kurumlarda görüyor. Biz ne kadar kaliteli, candan hizmet verirsek vatandaşın devletine karşı olan saygısı da o derecede artar. Onun için elimizden geldiği kadar üst düzeyde teknoloji kullanarak çok hızlı, kaliteli hizmeti sunmaya çalışıyoruz.”

Vatandaş memnuniyetini ölçmek için e-Devlet’te yer alan “e-Tapu anket” uygulamasına geçmeden önce de anket çalışması yaptıklarını vurgulayan Adlı, “e-Devlet uygulamaları başlayınca anketleri tamamen e-Devlet kapısı üzerinden yapıyoruz. Bilgiler, özel ekibimiz tarafından değerlendiriliyor. Son yıllara baktığımızda memnuniyet oranımız yüzde 80’in üzerinde. Böylesine bir tablo tabii bizi mutlu ediyor ama bunu yeterli görmüyoruz. Bu oranı daha da yukarı çekmek için birçok yeni teknoloji kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kullandıkları teknolojilerden biri olan Web-Tapu uygulamasının özellikle COVID-19 salgını döneminde çok tercih edildiğine değinen Adlı, tapuda sahteciliğin, dolandırıcılığın önüne geçmek için Yenimahalle, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde pilot uygulamasını başlattıkları Kimlik Doğrulama Sistemi’nin de çok yeni bir teknoloji olduğunu söyledi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE