Türkiye Tarihinin En Büyük Konut Krizine Karşı Çözümler Geliştiriliyor

Konut kiralarının yükseldiği, asgari ücretlinin tüm maaşını kiraya ayırsa bile özellikle büyükşehirlerde kiralık ev tutmakta tutmakta zorlandığı, satılıklarda da ikinci el konut fiyatlarının sıfır konutlarla yarıştığı böyle bir dönemin Türkiye tarihinde yaşanmadığını hatırlatan İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, bu denli derin krizlerin ağırlıklı çözümlere ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Türkiye Tarihinin En Büyük Konut Krizine Karşı Çözümler Geliştiriliyor

İlk evini alacaklara uygun faizli kredi, sektöre ve TOKİ’ye finansal kaynak maddelerinden oluşan konut finansman paketini değerlendiren İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, Türkiye tarihinin en büyük konut krizine karşı geliştirilen çözümlerle hem ev alacaklara, hem de konut üreceklere kolaylık tanındığını belirtti. En önemli konunun üretime nefes vermek olduğunu belirten Hüseyin Oflaz, bu açıdan paketin en can alıcı noktasını da üretime ayrılan finansal kaynak olarak nitelendirdi.

Şehir ve Bölge plancısı Hüseyin Oflaz “Konu ilk etapta fiyatlardaki aşırı yükseliş gibi görünse de aslında sektörde üretimin zayıflaması ve talebi karşılayamaması gibi derinde daha ciddi sıkıntılar içermekteydi. Bizim de kent plancıları olarak ilk etapta gözlemleme fırsatı bulduğumuz bu konu çözülmeden fiyatlardaki yükselişe çözüm bulunamaz. Ama şimdi fiyatını yükseltmemek ve TL mevduata yönelmek gibi koşullarla sektörün üretim ve satışının finansal açıdan desteklendiğini görüyoruz ki bu kanaatimizce üreticiye katkı sağlayacaktır” dedi. 

TOKİ proje seferberliğine çıkacaktır

Hüseyin Oflaz TOKİ’ye ayrılan kaynağa da dikkat çekerek, “Aslolan dar gelirli kesimi ev sahibi yapan TOKİ’nin kısa zamanda büyük projeler açıklamasıdır. Bizim beklentimiz bundan sonraki adımın böyle bir proje seferberliği olacağı, Türkiye’nin bir çok şehrine yönelik yeni projelere hazırlanılacağı yönündedir” diye konuştu.

Konut kiralarının yükseldiği, asgari ücretlinin tüm maaşını kiraya ayırsa bile özellikle büyükşehirlerde kiralık ev tutmakta tutmakta zorlandığı, satılıklarda da ikinci el konut fiyatlarının sıfır konutlarla yarıştığı böyle bir dönemin Türkiye tarihinde yaşanmadığını hatırlatan İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, bu denli derin krizlerin bu tür ağırlıklı çözümlere ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Fırsatçılar işbaşında

Hükümetin yeni paketini açıkladığı dakikalarda konut kredi faizlerinin inmesini fırsat bilen bir kesimin konut fiyatlarını bir gecede yükselttiğinin de görüldüğünü belirten Hüseyin Oflaz, “Fırsatçılar her zaman bu tür dalgalanmalarda kendisini gösterecektir. Düşen faiz talep yaratır ama yakın zamanda konut üretimi arttığında, TOKİ projeleri çıktığında bu fiyatların balon olduğu çabuk görülecektir. Alıcılar eğer çok acil bir ihtiyaç içinde değilse, fiyatı makul olmayan konutlardan uzak durarak bu tür fırsatçılara prim vermemeli” diye konuştu.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE