Türkiye'de En Çok Konutun Satıldığı İlçeler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satış verilerini açıkladı. Türkiye'de 2015- 2022 yılları arasında en fazla konut satışı bu üç ilçede gerçekleştirildi.

Türkiye'de En Çok Konutun Satıldığı İlçeler
banner112

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Verilere göre, Türkiye'de 2015 yılından bu yana toplam 8 milyon 786 bin 519 ev satıldı. Bu tarihler arasında İstanbul'da 1 milyon 781 bin 485 konut alım satımı yapıldı. 

Türkiye'de en fazla konut bu üç ilçede satıldı

TÜİK verilerine göre son 7 yılda en fazla konut satışı İstanbul'da yapılırken, en fazla satışın yapıldığı ilçeler de belli oldu. Türkiye'de 2015 - 2022 yılları arasında en fazla konut 272 bin 281 ile Esenyurt ilçesinde satılırken, Ankara'nın Çankaya ilçesi 166 bin 76 adetle ikinci, Keçiören ise 120 bin 487 satışla üçüncü sırada yer aldı. 

Esenyurt, aynı zamanda Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip ilçesi olarak da öne çıkıyor. Her bütçeye uygun dairenin bulunabildiği ilçede sıfır ve ikinci el konut sayısı da bir hayli fazla.

Uzmanlar, Esenyurt'ta konut fiyatlarının İstanbul ortalamasının altında kaldığını, bu ilçede 1+1'den 4+1'e kadar her aileye hitap eden daireler bulunması nedeniyle fiyatların da bu yönde ilerlediğini belirtiyor. 

En fazla imar krizi de bu ilçede

Esenyurt ilçesinde imar krizi nedeniyle çok sayıda vatandaşın evlerini teslim alamadığı da biliniyor. Bazı ev sahipleri banka kredilerini ödemeye devam ederken, aynı zamanda kira ödemeyi de sürdürüyor. 

İmar krizi nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden birçok kişi, 20 firmanın çeşitli projelerinden ev almaları nedeniyle satış ofisler, kamu kurumları ve mahkemeler arasında gidip geliyor. Mağdurlar, inşaatların yavaş ilerlediğini ve durduğunu belirterek, firmaların ek süre istediğini ve süre bitiminde hiçbir faaliyet göstermediğini ifade ediyor.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE