banner50

Tapu Randevusu Almak İçin HES Kodu Zorunluluğu Geldi!

İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi korana virüs salgını nedeni ile yeni tedbir kararları açıkladı. Açıklanan yeni karar kapsamında Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerinden randevu almak için HES kodu zorunluluğu geldi.

Tapu Randevusu Almak İçin HES Kodu Zorunluluğu Geldi!

Korana virüs hastası olması ya da temaslı olmasına rağmen izolasyon kurallarını ihlal eden kişilerin sayıları artarken yeni tedbir kararları açıklandı. 

İstanbul'da salgının yeniden hızla artışa geçmesi nedeni ile İstanbul Valiliği yeni tedbir kararlarını duyurdu. 

İstanbul'da Hes Kodu Olmayan Tapudan Randevu Alamayacak!  İstanbul Valiliği tarafından açıklanan yeni tedbir kararları kapsamında "Evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşlarımızın, İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir.

Bunun önüne geçilmesi amacıyla; "Hayat eve sığar (HES) kodu" uygulamasının 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararları alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Hes Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasının baş harfleri kullanılarak oluşturulan bir kısaltma olan HES üzerinden kod alma işlemi e Devlet üzerinden yapılabiliyor.

E devlete giriş yaptıktan sonra HES kodu yazarak arama yapmanız halinde “HES Kodu Üretme ve Listeleme” linkini tıklayarak kodunuzu oluşturabilirsiniz.  SMS ile HES kodu almak için ise cep telefonunun SMS bölümüne sırası ile HES, kimlik numarası, TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi yazılarak oluşturulan mesajın 2023 numarasına mesaj gönderebilmektedir. 

Mobil HES uygulaması üzerinden ise sisteme giriş yaptıktan sonra HES kodu işlemleri bölümünden HES kodu oluşturur butonunu tıklayarak bu kodu alabilmektedir. Bu kodun amacı korona virüs tanısı konulmadığını göstermesidir.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.