banner38

Pandemi Sürecinde İstanbul’un en çok hangi ilçeleri tercih edildi.

Dünya genelinde 2020 yılında başlayan salgın ile birlikte insan hayatında birçok değişiklikler oldu. 1 milyonu aşkın can kaybı meydana geldi.

Pandemi Sürecinde İstanbul’un en çok hangi ilçeleri tercih edildi.

Dünya genelinde 2020 yılında başlayan salgın ile birlikte insan hayatında birçok değişiklikler oldu.  1 milyonu aşkın can kaybı meydana geldi. Pandemi ile birlikte yaşam alanları ve çalışma alanlarında da köklü değişikler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Bahçeli ev konsepti ve yeşili bol semtler ön plana çıktı.

Gayrimenkul uzmanları konuyla ilgili zaman zaman yüksek katlı binaların devrinin sona erdiğini, artık insanların bahçesi olan az katlı yapıları tercih ettiğinin altını çiziyor. Emlakhaberi.com ’un İstanbul’da yaptığı araştırmaya göre en çok tercih edilen semtlerin başında Sarıyer ilçesi geliyor.

Sarıyer ilçesinde öne çıkan semtler

İstanbul’un en değerli ve gözde ilçelerinin başında gelen Sarıyer aynı zamanda muhteşem doğası ve büyüleyici sahilleriyle en fazla tercih edilen losyonlardan başında geliyor. İstanbul’da büyük bir alanı kaplayan Sarıyer ilçesine bağlı toplamda 7 farklı semt bulunuyor.  Türk Emlak Haber Ajansı tarafından yapılan araştırmada öne çıkan semtler şöyle sıralanıyor.

 • Tarabya
 • Rumeli Hisarı
 • İstinye
 • Emirgan
 • Yeniköy
 • Bahçeköy
 • Büyükdere

Büyük İstanbul depreminin beklendiği günümüzde Sarıyer ilçesi ve semtleri deprem konusunda oldukça sağlam bir zemin üzerinde.

Beykoz yeşili ve temiz havasıyla ön planda

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın gizli cenneti olarak adlandırılan birçok semte sahip ilçelerinden biri olan Beykoz bol oksijen kaynağı ilçelerin başında geliyor. Türk Emlak Haber Ajansı tarafından yapılan araştırma sonucuna göre Beykoz ilçesinde insanların oturmak istedikleri semtler.

 • Acarlar
 • Anadolukavağı
 • Anadoluhisarı
 • Anadolufeneri
 • Alibahadır
 • Akbaba

Anadolu Yakası’nın başkenti Kadıköy

İstanbul’un Anadolu Yakası dendiğinde ezici bir çoğunluğun yaşamak istediği ilçelerin başında Kadıköy geliyor. İstanbul’un denize kıyısı olan en iyi ilçelerinden biri olarak karşımıza görülüyor. Emlak Haber Ajansı tarafından yapılan araştırmaya göre gelir seviyesi olarak da üst gelir grubunun tercih ettiği bölgelerin başında gelen ilçede öne çıkan semtler şu şekilde;

Fenerbahçe

İstatistiklere göre Kadıköy’ün en yüksek fiyatlı bölgesi. Muhteşem sahil şeridi, marinaları, parkları, tarihi dokusu ve mekanlarıyla birlikte Kadıköy’ün gözdesi.

Caddebostan

İstanbul’un genç/yaşlı her kesimden sakinine ev sahipliği yapan Caddebostan Sahili ve hareketli Bağdat Caddesi hayatıyla 2. sırayı Caddebostan alıyor.

Suadiye

Bağdat Caddesi’nin en hareketli bölgesi Suadiye sınırlarının içerisinde kalıyor. Güzel sahili ve sosyal zenginliği ile 3. sırayı Suadiye alıyor.

Zühtüpaşa

Moda ile Fenerbahçe arasında yer alan ve Fenerbahçe Stadı’nı bünyesinde barındıran Zühtüpaşa ise komşularının kardeşi niteliğinde ve 4. sırada yerini alıyor.

Erenköy

Tarihi dokusu, yerleşmiş mahalle kültürü, tren istasyonu, Ethem Efendi Caddesi ve şirin mi şirin halk meydanıyla 5. sırayı Erenköy alıyor.

Göztepe

Yine Kadıköy’ün tarihi mahallelerinden biri oluşu, Özgürlük Parkı, tarihi Göztepe Tren İstasyonu ve Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi’yle 6. sırayı Göztepe’nin.

Caferağa

Çoğumuz bu bölgeyi “Moda” olarak biliyoruz ancak daha geniş bir alanı kapsayan bu mahallenin adı Caferağa. Nezih yaşamı, muhteşem sahili, merkezi oluşu ve sokak hayvanlarıyla 7. sırayı Caferağa (Moda) alıyor.

Koşuyolu

Sakin ve huzurlu bir ev hayatının adresi, yeşillikleri ve kaliteli kafe/restoran çevresi ile 8. sırada Koşuyolu var.

Feneryolu

Feneryolu, Fenerbahçe’den farklı olarak sessiz ve sakin sokaklarıyla öne çıkıyor. Nezih mahalle hayatı ve merkezi lokasyonu Feneryolu’nu 9. sıraya yerleştiriyor.

Kozyatağı

Anadolu Yakası’nın nezih mahallelerinden Kozyatağı bu aralar değişim içinde. Artan plaza sayısı ile iş merkezi haline de geliyor. Hem Ataşehir’e yakın oluşu hem de sahil kesiminden kopmayışıyla 10. sıradaki yerini alıyor.

Acıbadem Mahallesi

Kadıköy’den Üsküdar sınırlarına kadar uzun uzadıya uzanan ve Bağdat Caddesi’ni aratmayan Acıbadem Caddesi’nin etrafına çizilmiş mahalle. Kendine özgü oturmuş bir mahalle kültürü var. Eski Kadıköy’ün sonradan gelişen mahallelerinden. Sakin bir yaşam isteyenler; metro, E-5 veya metrobüs duraklarına yakın olmak isteyenler için güzel eşsiz alternatif Acıbadem 11. sırada.

19 Mayıs

Minibüs yolu üzerinde “Kazasker” olarak bildiğimiz bölge. Kozyatağı ile Sahrayıcedit’in komşusu mahalle. Minibüs Yolu’ndan E-5’e kadar uzanan sessiz sokaklarında irili ufaklı birçok yeşil alan bulmak mümkün.

Bostancı

Dolmuş, minibüs, vapur, motor, İDO, metro, otobüs, tren… Neredeyse tüm toplu toplu taşıma alternatiflerini, kalkış duraklarıyla barındıran, aktivite dolu sahiliyle tarihi mahalle Bostancı’yı 13. sırada görüyoruz.

Sahrayıcedit

Kendi içinde bir mahalle kültürü olan ve iki adet şık (Atatürk Caddesi ve İnönü Caddesi) caddesi bulunan mahalle. Şimdilerde kentsel dönüşümün uğrak noktası. Listemizde 14. sırada yer buluyor.

Eğitim

Adından da anlaşılacağı üzere, öğrencilerin yoğun olduğu bir bölge. Kentsel dönüşümün hızlı olduğu ve kira sirkülasyonunun yüksek olduğu bir bölge. Marmara Üniversitesi, Göztepe Hastanesi ve SGK binasını da sınırları içerisinde barındırıyor.

Fikirtepe

Kentsel dönüşümün gözdesi. Büyük projeler Fikirtepe’yi mesken tutmuş halde. Yatırım için iyi olanaklar sunuyor. Mahalle adeta baştan yapılıyor

Osmanağa

Kadıköy Boğa’nın etrafında, Söğütlüçeşme Caddesi ve Kuşdili Caddesi etrafındaki alan. Büyük bir kısmını dükkân, mağaza ve ofisler oluşturuyor.

Merdivenköy

Fikirtepe ile Sahrayıcedit arasındaki mahalle. Fikirtepe’nin başlangıcı niteliğinde, burada da kentsel dönüşüm çok hızlı. Minibüs Yolu’na uzanan bölgesi ise oturum alanı ve mahalle havasında.

Dumlupınar

Bir kısmı sanayi bölgesi, diğer kısmı ise Medeniyet Üniversitesi’ni içeriyor. Kentsel dönüşüm alanları da mevcut. Bir geçiş mahallesi niteliğinde.

Rasimpaşa

Meşhur Haydarpaşa Tren Garı ve Yeldeğirmeni bölgesini barındıran mahalle. Yeldeğirmeni bölgesinde ara sokaklarda genelde aile ve öğrencilerin yaşadığı, rıhtımda ise otobüs/minibüs durakları ve vapur/motor iskeleleri bulunan mahalle.

Emlak Haberi.com‘un yaptığı araştırmaya göre, Sarıyer yeşili ve sahilleri ile en çok ilgiyi gören ilçe olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcılara yöneltilen sorulara bakılacak olursa yüzde 49 gibi bir çoğunluğun Avrupa Yakası’nda Sarıyer ilçesinde Zekeriyaköy gibi müstakil yaşamın ön plana çıktığı bölgelerde tercihte ilk sıralarda. Yine Avrupa Yakası’nda Yeşilköy, Büyükçekmece Albatros, Etiler,  Anadolu Yakası’nda  Beykoz, Riva, Şile, Pendik Aydos  gibi bölgeler de tercih  edilen bölgeler arasında.

Kaynak : Emlakhaberajansi.com

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 10:34

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER