Özyazıcı İnşaat, Beykoz’da özel orman arazisine 657 konutluk yeni proje inşaa ediyor.

Merter ailesine ait olan Beykoz’daki 1 milyon 804 bin metrekarelik özel orman alanına yapılacak projenin hafriyatına ağustos ayında başlandı. Özyazıcı İnşaat tarafından hayata geçirilecek projenin Mart 2023’te bitirilmesi ve Aralık 2024’te iskana açılması planlanıyor.

Özyazıcı İnşaat, Beykoz’da özel orman arazisine 657 konutluk yeni proje inşaa ediyor.

Projenin ilk halinde buraya 428 adet villa yapılması planlanıyordu. İstanbul Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonunu blok yoğunluğunun azaltılmasına yönelik kararı üzerine bu projeden vazgeçildi. Yerine 153 blokta 657 konut yapılması kararlaştırıldı.

3 katlı bloklar halinde (bodrum katlar dahil) tasarlanan projede 6+1 büyüklüğünde villalar ve 3+1, 4+1 ve 4+2 kat planlarında 6 konuttan oluşan apartmanlar inşa edilecek.

Arazide Tarım ve Orman Bakanlığı 108 bin metrekarelik alanda yapılaşma izni verirken yapılar 68 bin metrekarelik taban alanını kapsayacak. 39 bin 761 metrekare ise peyzaj alanı olarak kullanılacak. Projenin maliyetinin ise 667 milyon lira olması bekleniyor.

Projenin yapılaşmanın öngörüldüğü sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı içerisinde 14 bin 916 adet ağaç tespit edildi.

Özyazıcı İnşaat’tan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulan tanıtım dosyasında proje sahasında taşınabilecek durumda olan yaş ve durum oranına göre sağlıklı ağaçların, uygun bir alana, ağaçlara zarar vermeden transfer edileceği taahhüt edildi. Ne kadar ağacın taşınacağının ne kadarının kesileceğinin bilgisi dosyada yer almadı.

1 milyon 800 bin metrekarelik orman alanının hafriyattan önceki ve sonraki hali uydudan çekilmiş resimlerle şöyle görüntülendi

Kaynak: Sözcü

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 15:38

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE