Hobi bahçeleri yıkılacak mı ? Hobi Bahçelerinin yasal Durumu Nedir ?

Özellikle de korana virüs salgını sonrasında giderek yaygınlaşan hobi bahçeleri hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli son dakika açıklaması yapmıştı. Peki, son hobi bahçesi haberleri neler, hobi bahçeleri yıkılacak mı, yıkım için yasa değişikliği yapılması mı gerekiyor?

Hobi bahçeleri yıkılacak mı ? Hobi Bahçelerinin yasal Durumu Nedir ?

Korana virüs salgını döneminde insanların zorunlu sokağa çıkma yasağı dönemlerinde rahat bir nefes almak, kalabalıktan uzaklaşmak ve virüse yakalanma riskini azaltmak için kaçış noktası olarak gördükleri hobi bahçesi için talepte rekor artış yaşandığı görülmüştü. 

Bakan Tarafından Yapılan Son Dakika Hobi Bahçesi Açıklaması!  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli açıklamalarında "Son dönemlerde salgın sonrasında insanlarda doğayla iç içe olma isteği arttı. Bu durum şehirde yaşayan insanları da hobi bahçelerine yöneltti. Bu güzel gibi görünüyor ancak sanıldığı kadar güzel değil. Bunun için yasal bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz çünkü aslında hobi bahçeleri yasal olmayan bir faaliyet.

Arada bulunan aracıların kazanması için tarım arazilerimizin çöl haline gelmesine izin vermeyeceğiz. Suyun istenildiği gibi bilinçsiz şekilde kullanılmasına izin vermeyeceğiz. İnsanların tarıma olan ilgilerinin kullanılıp sömürülmesine imkan tanımayacağız.

Noter aracılığı ile hobi bahçesi arazisi satın alan vatandaşlarımızı uyarıyorum; bu arazilerde hiçbir zaman hissedar olamayacaksınız ve tasarruf hakkınız bulunmayacak. Satın aldığınız taşınmazlar yıkılabilir" sözler ile konuya dikkat çekmişti.  Hobi Bahçeleri Yıkılacak Mı, Yasa Değişikliği İle Yıkım Kararı Çıkarı Mı? Söz konusu hobi bahçeleri hakkında yapılan en büyük eleştiri tarım arazileri üzerine kurulu olmasıydı.

Konuyu değerlendiren Dünya Gazetesi yazarlarından Ali Ekber Yıldırım hobi bahçelerinin fobi bahçelerine dönebileceği uyarısında bulunarak Tarım alanlarına kurulan ve yasalara uygun olmayan hobi bahçeleri hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ceza kesilmeye başlandığını alınacak bir sonraki karar ile yıkım işlemlerine başlanabileceğini iddia etti.  Avukat Mehmet Egemen ise hobi bahçesi üzerine kurulan tüm barakalar için ruhsatın şart olduğunu belirterek imar yönetmeliği kuralları kapsamında hobi bahçesi üzerine yapılan evlerin yıkılabileceği uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 23:43

Haber Editörü

YORUM EKLE
YORUMLAR
ilhan tek
ilhan tek - 2 yıl Önce

Hobi bahçelerindeki amaç insanın doğaya ve özüne dönmesi, bitkileri ve hayvanları ve çevreyi tanıması ve sevmesi doğayla kucaklaşmasıdır. Özellikle çocuklar için kendini geliştirmek güneşin ve temiz havanın tadına varmak aile ile kaynaşmak ve bir arada olmak için büyük fırsattır. Yasaklı zihniyetle bir yere varılmaz. Çocuklarımıza ve insanlarımıza hobi bahçelerini çok görmeyelim. Bu yasak zihniyet bize hibrit tohumlar satanların ve bizim gelişmemizi istemeyen bizi hasta görmek istiyenlerin işine gelir.İnsanlar bahçelerinde ata tohumlarını yetiştirmek istiyor.

Hakkı Kaya
Hakkı Kaya - 2 yıl Önce

Hobi bahçesi adı altında tarım arazileri yok ediliyor bunun sebebi yaşanabilir şehirler yapmak yerine yeşil alanlara şehrin içinde küçük hobi bahçesi yamak daha mantıklı. Belediyeler bu konuda yeşil alanları hobi bahçesi yapsın Beylikduzu Belediyesi bu konuda çok iyi örnekler var