GABORAS; İstanbul'da 429 bin bina hasarlı ve riskli!

İstanbul depreminin ardından zemin yapısı ve binaların yaşını inceleyerek ‘öncelikli müdahale alanları haritasını’ hazırlayan Gayrimenkul Borsası A. Ş.

GABORAS; İstanbul'da 429 bin bina hasarlı ve riskli!

İstanbul depreminin ardından zemin yapısı ve binaların yaşını inceleyerek ‘öncelikli müdahale alanları haritasını’ hazırlayan Gayrimenkul Borsası A.Ş.’nin (GABORAS) çalışmasına göre mega kentte sayıları 429 bine yaklaşan konutta hem binalar hem de zemin riskli. Öncelikli olarak ele alınması gereken ve Öncelikli Müdahale Alanı olarak nitelendirilen bu alanda 1 milyon 073 bin kişinin yaşadığı belirtildi.

GABORAS verilerine göre İstanbul’da 250 binden fazla oturmaya hazır 1. el konut stoğu ile yine yaklaşık 250 bin kadar da tamamlanması az bir süre kalan yeni konut bulunuyor.

“Sağlam konutlar atıl durumda beklerken, riskli konutlarda insanların yaşamına devam etmesi kabul edilemez” diyen GABORAS Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Altun, acil yapılacak bir çalışma ile inşaat sektörünün dar boğaza girmesi ile oluşan 1. el ve 2. el satılık konutlardan sağlam olanlarla deprem riskli mülklerin menkulleştirilip takas edilmesiyle soruna kalıcı bir çözüm elde edilebileceğini belirterek “Bankaların, sigorta şirketlerinin, kredi garanti fonu benzeri takas garanti fonu gibi yapılarının bu sürece dâhil edilmesi zorunludur. Öyle ki, riskli olarak tespit edilen yerlerde yaşayan vatandaşlara eksi faizli konut kredilerinin sağlanması süreci hızlandıracaktır” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 10:19
YORUM EKLE