banner50

Emlak Sektörü Yeni Faiz İndirimi Bekliyor

Son yıllarda konuk sektöründe yaşanan durgunluk hükümetin faiz indirimi ile bir anda bambaşka bir boyut kazandı. Emlak ve arazi satın almalarında bankaların 1 puan altındaki kredi kullanımları sonrası hem müteahhit hem emlakçı hem de arazi sahiplerinin yüzü güldü.

Emlak Sektörü Yeni Faiz İndirimi Bekliyor

Emlak Sektörü 2019 yılını Arıyor

Dünyadaki ekonomik çalkalanma sonrası en çok sıkıntıya giren sektörlerden olan inşaatta 2019 yılında ülkemizde yakalanan ivme ile birlikte 1,4 milyon konut satışı gerçekleştirildi. Fakat 2020 yılı başında ortaya çıkan pandemi ile birlikte inşaat sektörü sekteye uğradı ve alıcı da önünü göremediğinden satın almadan bekledi. Bu süreçte daralan inşaat sektörüne faiz indirimi can suyu gibi geldi.

Gayrimenkul Sektörü Faize Odaklandı

Hükümetin inşaat sektörüne katkısı sonrası özellikle devlet bankalarının faizleri konut kredilerinde indirmesi bir anda piyasayı canlandırmıştı. Yaklaşık 3 ay süren bu hareketlilik yeni dönemde ev ve arsa kredi faiz oranlarının yükselmesi ile yine bir durgunluğa girmiş oldu. 1 puanın altında yer alan kredilerde şu günlerde devlet bankaları dahil en uygun kredi puanları %1,19 seviyelerinde seyretmektedir. 

Yabancıların Talebi Azaldı

Gerek pandemi gerekse de dünyadaki ekonomik darlıkla birlikte her yıl ciddi oranda konut ve arazi alımı yapan yabancı yatırımcıların ülkemize olan talebi de bu yıl itibari ile bir hayli azaldı. Gerek yatırım sonrası karlılık gerekse de alınan konutun veya arazinin elden çıkarılmasındaki zorluklara bakıldığında yabancı yatırımcının ilgisizliği de sektörü vurmuş oldu.

Sektörde Satış Azalınca Davalar Arttı

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir çoğu projelerde ana sermaye ile birlikte ayrıca proje esnasında yapılan satışlardan gelen ödemeler ile süreçleri devam ederek eldeki sözleşmeli projeleri tamamlayıp sahiplerine teslim etmektedir. Ancak ana sermayelerde sorun yaşayan firmaların bir çoğu  satış yapamayınca projelerde aksaklıkların önüne geçemedi. İşlerin zamanında yapılamaması, projelerde artan maliyetler sonrası sözleşmeler ile uygulama farklılıkları müteahhit veya yüklenici firmaları mal sahipleri ile karşı karşıya getirdi. İnşaat sektöründe gayrimenkul avukatı olarak birçok kurum ve şahıssa hizmet veren avukat Erkan Behçet Arıkan bu konuya ilişkin şunları söyledi. Arıkan Hukuk Bürosu olarak gayrimenkul davalarında son dönemde ekonomi bazlı en çok dava konusu işin aksaması, işlerin zamanında teslim edilememesi, sözleşme ile uygulamaların farklılığı, firmalar ile alıcı veya mülk sahiplerinin iletişim sorunları vb. gibi konular ortaya çıkmakta ve aradaki anlaşmazlıklar noktasında davalar açılmaktadır. Konut sektöründe son iki yılda artan maliyetlerin sözleşmelerde ön görülememesi neticesinde müteahhitlerin yaşadığı zorluklar eğer mülk sahipleri ile anlaşılma olmaması halinde davaya gidilerek çözümlenmektedir. Konut satışları artar ve konut yapımındaki maliyetler azalırsa bu sektörde ardı ardına gelen şikâyet ve davaların azalacağını düşünmekteyiz dedi.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/gayrimenkul-ve-emlak-avukati

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 14:23

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
MURAT
MURAT - 4 ay Önce

İnşallah indirim olur piyasa hareketlenir. Evi olmayan herkes ev sahibi olur