Bu trene ilk binen, uygun fiyat ve düşük faizden yararlanır

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü. İndirim kararını değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “Kararı sektörümüz açısından olumlu buluyoruz.

Bu trene ilk binen, uygun fiyat ve düşük faizden yararlanır

Kamu bankaları nezdinde, mortgage faizlerinin 1.40’lardan 1.30’lar civarına çekilmesini bekliyoruz. Hem mortgage, hem mevduat faizlerini düşürmesi açısından karar, gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacaktır. Konut almayı düşünenlerin kararını hızlandıracaktır. Ancak konut alıcılarının uygun fiyat ve düşük faizden faydalanmak için ellerini hızlı tutmalarında fayda var. Zira son dönemdeki kur atışı önce maliyete, sonra da konut fiyatlarına yansıyacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16'ya düşürdü.

TCMB’nin kararının gayrimenkul sektörüne olası etkilerini değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “Elini çabuk tutup konut alma aksiyonuna girenler uygun fiyat, düşük faiz avantajını değerlendirecektir. Bu trene ilk binenler, bu fırsattan yararlanacaktır” dedi.

Yurt içi ve yurtdışındaki büyük ölçekli gayrimenkul projelerine satış-pazarlama, konsept geliştirme, ticari gayrimenkul satışı, teslim ve 2’inci el operasyonu gibi alanlarda hizmet veren ve yurt dışında da satış ofisleri bulunan Aremas’ın Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, TCMB’nin politika faizlerinde 200 baz puan indiriminin konut sektörüne de olumlu yönde yansıyacağını söyledi. Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun iki nedeni var: Birincisi, mevduat faizleri otomatik olarak düşecek. Bu düşüş, yatırımcıyı alternatif alanlara yönlendirecektir veya konut almak isteyen, ama nakit parasını faizden çekemeyen yatırımcıyı gayrimenkul almaya yönlendirecektir. İkincisi, öncelikle kamu bankaları nezdinde, mortgage faizlerinin 1.30’lar

civarına çekilmesini bekliyoruz. Şu anda 1.40 civarında. Bu da doğal olarak, konut satın almak isteyen kitleye avantaj yaratıyor. Faizler bir miktar geri geldi. Dolayısıyla mevduat faizleri de öyle. Konut alıcılarının ellerini hızlı tutmalarında fayda var. Aslına bakarsanız bu da hem maliyet artışı hem de talep kaynaklı fiyat artışlarını beraberinde getirir. Son dönemde yaşanan kur artışı da maliyete yansıyacaktır. Fakat bu yansıma, hemen bugün olmayacaktır. Dolayısıyla, bu trene erken binen, avantajını değerlendirecektir. Kurun artması, aslında maliyetlerin de artmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla bu süreç içerisinde konut alma aksiyonuna girenler, uygun fiyat, düşük faiz avantajını değerlendirecektir. Ama beklemeye devam edecek olanlar, maliyetler nedeniyle daha yüksek fiyattan konut sahibi olacaklar. Bu trene ilk binenler bu fırsattan faydalanacaktır.”

Aremas hakkında:

2010 yılında konut projelerine satış pazarlama desteği vermek amacıyla yola çıkan Aremas bugün bünyesinde 6 ana departmanla faaliyet gösteriyor. Türkiye dışında Almanya, Azerbaycan ve Gürcistan’da da ofisleri bulunan Aremas; yurt içi ve yurtdışındaki büyük ölçekli gayrimenkul projelerine satış-pazarlama, konsept geliştirme, ticari gayrimenkul satışı, teslim ve 2. el operasyonu gibi alanlarda hizmet veriyor. Ayrıca yabancıya konut satışı alanında hizmet veren Maya İnternational da İstanbul merkezli olarak yürüttüğü operasyonlardan biridir.

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE