Avcılar ve Küçükçekmece'de ki kumsal alanları doğal sit ve koruma alanı ilan edildi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Küçükçekmece ve Avcılar ilçelerinde bulunan kumsalları doğal sit ve nitelikli doğal koruma alanı ilan etti. Doğal sit alanları nedir? Doğal sit alan alanları jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan korunması gerekli alanlar olarak tanımlanıyor.

Avcılar ve Küçükçekmece'de ki kumsal alanları doğal sit ve koruma alanı ilan edildi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, İstanbul’un Küçükçekmece ve Avcılar ilçelerinde bulunan kumsalları doğal sit ve nitelikli doğal koruma alanı ilan etti.

Doğal sit alanları nedir?

Doğal sit alan alanları jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan korunması gerekli alanlar olarak tanımlanıyor.

Nitelikli doğal koruma alanı nedir?

Nitelikli doğal koruma alanları, doğal yapısı değişmemiş veya az değişmiş, modern yaşam ve önemli ölçüde insan faaliyetleri tarafından etkilenmemiş, doğal süreçlerin hakim olduğu, koruma amaçlarına uygun olarak yörede yaşayanların alanın mevcut kaynaklarını kullanmasını sağlayarak doğal hayata dayalı geleneksel yaşam şekillerinin korunduğu kara, su, deniz alanları olarak nitelendiriliyor.


Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 09:45
YORUM EKLE