Yüksek zam oranları site aidatlarınada yansımaya başladı.

Bazı sitelerde kiralarla yarışacak kadar yüksek olan site aidatları, yükselen asgari ücrete bağlı olarak artan personel giderleri ve başta elektrik ve doğalgaz olmak üzere yüksek zam oranlı gelecek faturalarla birlikte daha da çok cüzdan yakacak.

Yüksek zam oranları site aidatlarınada yansımaya başladı.
banner80

Site sakinlerini kara kara düşündürecek olan site aidatları, genel kurullarda belli oluyor. Uzmanlar, geliri bu zamlar kadar artmayan site sakinlerine aidatların da belirlendiği genel kurul toplantılarına mutlaka katılın tavsiyesinde bulunuyor.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, site sakinlerine fahiş aidatlarla ilgili neler yapılabileceği konusunda şu açıklamaları yaptı:

“Aidat zamları yapılan genel kurullarda belirleniyor. Maalesef ülkemizde maliklerin büyük kısmı bu toplantılara katılmıyor, sonrasında gelen zamları görünce şok oluyor. O yüzden mutlaka genel kurul toplantılarına katılın. Kurula katılma hakkı mülk sahiplerine ait olsa da, kiracılar da vekalet alarak katılabilir.

500 konutluk bir site üzerinden örnek verelim. 1. genel kurulda 251 temsilci katılmak zorunda, genelde bu rakam bulunamaz. Bu defa da çoğunluk aranmadan 2. genel kurul yapılır. Buna 60 kişi katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 kişilik siteyi kimin nasıl yöneteceği, ne kadar aidat ödeneceği belirlenir.

Alınan karar sonrası genel kurula katılmayanlar toplantı tarihinden sonra 6 ay, katılanlar 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açabilir. Burada hakim için önemli olan bir yolsuzluk, usulsüzlük olup olmadığı… Eğer yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 yıl içinde sonuçlanır.

Bir usulsüzlük yok ama fahiş artışa itiraz edilecekse bu defa 1/3 malik toplanır ve olağanüstü genel kurul ister. Burada bazı kalemlerden tasarruf talep edilir. Mesela sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti her ay değil belli aylarda olsun, profesyonel yönetim şirketi yerine sitemizi biz yönetelim diyebilirler.”

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE