Yabancılar İstanbul'da en fazla hangi ilçeye ilgi gösteriyor!

2021’in 11 aylık döneminde yabancılara 23 bin 169 konut satıldığını belirten, yabancı yatırımcılara yönelik emlak ve danışmanlık hizmeti veren şirketlerden birisinin sahibi olan Beşir Zengin, İstanbul’da yabancıya binden fazla konut satılan dört ilçenin sırasıyla; Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir ve Avcılar olduğunu söyledi.

Yabancılar İstanbul'da en fazla hangi ilçeye ilgi gösteriyor!
banner80

Avcılar’da faaliyetlerini sürdüren Zengin, bir tarafında deniz, diğer tarafında göl bulunan, ulaşım bakımından avantajlı Avcılar’ın tercih edilen ilçelerin başında geldiğini dile getirerek şu açıklamalarda bulundu İlk konut satışını 2012 yılında Avcılar’da yaptığımızda bir tane bile yabancı yoktu. Şimdi istatistiklere göre Avcılar’da yaklaşık 50 bin yabancı ikamet ediyor. Bunların çoğu da mülk almış durumda. Bu bölgedeki konutlar diğer semtlere göre daha ucuz. Yurt dışına gittiğimizde bazı ülkelerde örneğin Almanya’nın bazı kesimlerinde adeta ‘İkinci bir Türkiye’yi görmüş oluyorsunuz. Her gelen yabancı diğerini getiriyor. Bu duruma yabancı sayısını artırıyor. Türkiye’deki yasalara göre Kore, Suriye ve Ermenistan vatandaşları hariç tüm ülke vatandaşları mülkiyet alabiliyor. Burada konut alan yabancılar arasında ilk sırada Irak, İran ve sanırım üçüncü sırada Çin var. İstanbul; Türkiye’nin buluşma noktası. Müslüman ülke. Dövizdeki hareketler de konut sahibi olmalarını sağlıyor. 50 bin dolara alamayacağı evi şimdi 40 bin dolara alabiliyorlar.”

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE