Vatandaş Parasını Konuta Yatırdı!

TÜİK Kasım ayı konut satış istatistiklerini açıkladı.

Vatandaş Parasını Konuta Yatırdı!
banner112

Türkiye genelinde Kasım ayında 178 bin 814 konut satışı gerçekleştirildi. Bir önceki ayların üzerinde seyreden verileri değerlendiren gayrimenkul alanında birçok önemli projeye imza atan Şekerlisoy Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Onur Şekerlisoy, “Kurun gösterdiği değişime bağlı yatırım yapma gereği duyan vatandaşın yanında, kurun yükselişine kayıtsız kalmayan yabancı yatırımcı da Türkiye’deki yatırımlarını artırdı” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı ekim ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Gayrimenkul alanında birçok önemli projeye imza atan Şekerlisoy Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Onur Şekerlisoy Türkiye genelinde seyreden dalgalı tabloyu şöyle değerlendirdi; “Türkiye genelinde konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 59,0 artarak 178 bin 814 oldu. Konut satışlarında İstanbul 31 bin 706 konut satışı ve yüzde 17,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 17 bin 117 konut satışı ve yüzde 9,6 pay ile Ankara, 11 bin 116 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Fakat Ocak-Kasım döneminde bir düşüş yaşandığını da görmekteyiz. Kurların değer kazanmasıyla dengesizleşen ekonomik ortam ve gayrimenkulde yaşanan fiyat artışları Türkiye’deki alıcıyı yatırım yapmaya yöneltti. Yabancı alıcı için cazibe merkezi olmaya devam eden Türkiye’de, önümüzdeki aylarda yabancılara yapılan konut satışlarında artış yaşanmasını bekliyorum”.

Yabancıların cazibe merkezi Türkiye

Onur Şekerlisoy, “Yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,4 artarak 7 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,1 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 922 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul'u sırasıyla bin 917 konut satışı ile Antalya, 428 konut satışı ile Ankara izledi. Bu çıktıların en önemli nedenlerinden bazıları şunlar; kura bağlı Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için avantajlı bir bölgeye dönüşmesi, artan dış göç oranları, Türkiye’nin vatandaşlık politikaları. Türkiye’nin yeni yılda da yabancı yatırımcının en önemli yatırım merkezlerinden biri olacağını öngörüyorum” dedi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE