TÜİK AĞUSTOS 2020 konut satış rakamları değerlendirmeler

“Haziranda satışlarda başlayan rekor yükseliş, temmuzdan sonra ağustosta da sürüyor. TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre, satışlar yüzde 54.2 oranında artarak, son 3 aylık bilançoya büyük katkı sağladı.

TÜİK AĞUSTOS 2020 konut satış rakamları değerlendirmeler

Tamer Özyurt

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Sektörümüzde yüksek satış performansı, kronikleşti”

“Gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırılan destek paketinin kazanımları sürüyor. Satışlarda hazirandan başlayan artış trendi, ağustosta yeni bir boyut kazandı. TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlara göre, satışlardaki yüzde 54.2’lik artış, yüksek satış performansının kronikleştiğini gösteriyor. Aynı tanımlamayı kredili satış oranı için de yapabiliriz. Satışlarda haziranda başlayan artış trendine paralel olarak kredili satışlarda rekor artış yaşanıyor. Açıklanan rakamlara göre, kredili satışlar, ağustos ayında yüzde 122.6 oranında artarak artış trendindeki yerini aldı. Çünkü hemen her kesimden yatırımcı, yükselişe geçen altın ve döviz fiyatları karşısında, sektörümüzü her zamanki gibi en çok güvendiği yatırım aracı olarak gördü. Destek paketinin sunduğu imkânları hangi koşulda olursa olsun değerlendirmek için harekete geçti. Sektörümüzde yatırımcı bereketi yaşadığımız tarihi bir dönemin içerisindeyiz. Ağustos ayı itibariyle yatırımcı profiline yabancı yatırımcı da katıldı. Yabancı yatırımcı, satın alma için gerekli fiziksel koşulların oluşmasıyla harekete geçti. Yabancı yatırımcı oranında ağustosta yüzde 8 ile yükseliş başladı. Kurdaki artış, uçuşların başlaması ve turizm sektöründeki hareketlilik, yabancı yatırımcı taleplerini satışa dönüştürdü. Konut geliştiriciler açısından son 3 aylık dönem, zorlu geçen 2 aylık dönemin yaralarının sarıldığı ve projelerin satışlarının tamamlanmaya başlandığı bir dönem oldu. Sektörümüzde sıkça tartışılan arz- talep dengesinde, ibre tersine döndü. Konut satışları, yılın ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 23,5’lik bir artış gösterdi. 2020 yılının ilk yarısında 226 bin adede ulaşan ipotekli konut satışında, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 221’lik artış yaşandı. Stokların erime hızındaki artışın yılsonuna kadar devam edeceğini düşünürsek, yeni konut ihtiyacı kaçınılmaz bir hal alacak diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz dönem, önümüzdeki 2 yıllık planların yapıldığı, ötelenen projelerin yeniden masaya yatırıldığı bir dönem olacak.”

Abdulkadir Akkuş

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı

“Satışlardaki rekor artış trendi, yılsonu hedefini ileriye taşıyacak”

“Haziranda satışlarda başlayan rekor artış trendi, ağustosu da etkisi altına aldı. Adeta bir yatırımcı akını ile karşı karşıyayız. Destek paketinin yanı sıra, normalleşme süreciyle sosyal hayatın yeniden canlanmaya başlamasının da etkisi hayli büyük. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, ağustosta satışlarda yüzde 54.2’lik bir artış yaşandı. Haziranda başlayan rekor artışı, temmuz ve ağustos rakamlarıyla birlikte değerlendirdiğimizde, sektörümüzde satış trendi kemikleşti diyebiliriz. Toplumun her kesiminden gelen bir taleple karşı karşıyayız. Bu talebi kredili satışlardaki artışta çok net görüyoruz. Ağustos ayında yüzde 122.6 oranında artan kredili satışlar, yatırımcı iştahının hız kesmeden sürdüğünün kanıtı niteliğinde. Yine ağustos ayında uçuşların başlaması ve turizm sezonunun açılmasıyla yabancı yatırımcı taleplerinde yaşanan hareketlilik de TÜİK rakamlarına yansıdı. Pandemi döneminde eksiye düşen satışlarda artıya dönüş başladı. Türk gayrimenkul sektörünü markajına alan, ancak pandeminin yarattığı imkânsızlıklar nedeniyle beklemede kalan yabancı yatırımcı, gayrimenkul turuna çıktı. Ağustos ayında yabancı yatırımcı satışlarına yansıyan yüzde 8’lik artışı henüz başlangıç olarak görüyoruz. Yatırımcılar yatırım planlarını içerisinde bulunduğumuz dönemde olgunlaştırıyor. Önümüzdeki dönemde bu oranların çok üstünde rakamları göreceğiz. Gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcılardan gelen talep karşısında stok erime hızı da hız kazandı. Mevcut projelerin satışları çok hızlı ilerliyor. Dolayısıyla sektörümüzün yeni konut ihtiyacı planlanandan çok daha önce oluşacak. Pandemi nedeniyle ötelenen projelerin çok daha erken yatırımcıyla buluşacağını söyleyebiliriz. İnşaat firmaları mevcut projelerin satışlarına devam ederken öte yandan yeni proje geliştirme ve arazi arayışı içerisindeler. Pandemi sektörümüze çok büyük bir değişim yarattı. Konutta aranan unsurlar değişiklik gösterdi. 2021 yılında bu değişime cevap verebilen projelerin kazançlı çıktığı bir dönem olacak. Yatırımcı beklentisini doğru okuyan projelerle yeni bir dönem bizi bekliyor. Rakamlar, yılın son 5 ayında yerli ve yabancı yatırımcı taleplerindeki artışın hız kesmeden süreceğini gösteriyor. Satışlardaki rekor artış trendi ile yılı hedeflenenin üstünde bir rakamla kapatacağız. “

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:

“Ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü bir trend oluştu”

“Temmuz ayında sektörümüze kazandırılan destek paketi ile pandeminin etkisinden hızla çıkmayı başardık. Temmuzda yaşanan rekor satışlar, ağustos rakamlarıyla süreklilik kazandı. TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre, satışlardaki yüzde 54.2’lik artış, rekor satışların süreceğinin de habercisi niteliğinde. Çünkü destek paketi, toplumun her kesiminden yatırımcıyı harekete geçirdi. Paketin devam ediyor olması da sektörümüze yatırımcı çekmeyi sağlıyor. Kredili satışlardaki artış oranı ağustosta yüzde 122.6 oldu. Kredi faizlerindeki sert düşüş ve ertelenen talebin devreye girmesi artışı tetikledi. Öte yandan normalleşmenin etkisiyle birlikte yabancı yatırımcı için de bir yatırım trendi baş gösterdi. Yabancı yatırımcıda talep sürüyor ancak pandemi nedeniyle sıcak satışa dönüşemiyordu. Ağustos ayı, talebin satışa dönüştüğü bir ay oldu. Uzun bir aradan sonra satışlarda artıyı görmeye başladık. Ağustos ayında yüzde 8 ile başlayan kısmi bir hareketlilik, önümüzdeki dönem için artış sinyali veriyor. Yerli ve yabancı yatırımcı özelinde değerlendirdiğimizde, ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü bir trend oluştu. Pandemi nedeniyle beklemeye geçerek finans kaynağını garanti altına alan yatırımcılar, dönemin koşullarını doğru okudu. İçerisinde bulunduğumuz dönemin tarihi bir fırsat dönemi olduğunu gördü. Gayrimenkul yatırımcısı, yatırım için tüm etkenler oluştuğunda hızla harekete geçer. Bu her dönem böyle olmuştur. Burada en önemli nokta, faiz oranları. Yüzde 1’in altına düşen faiz oranı, yatırımcının satın alma hareketinde belirleyici bir unsur. Artan yatırımcı ilgisi, mevcut konutlardaki stokların hızla erimesini de beraberinde getiriyor. Konut üreticilerinin satış ofislerinde yaşanan hareketlilik, genel merkezlerinde de ciddi bir trafik yaşattı. Önümüzdeki 2 yılın projelerinin hızla olgunlaşma süreci başladı.  Yatırımcı açısından ertelenen yatırım planlarının satışa dönüştüğü trend, konut geliştiriciler açısından ertelenen yatırımların hayata geçtiği bir trendi zorunlu kılacak. Yılsonu hedefini beklenenin çok üstünde tamamlayan sektörümüzde 2021, yeni projelerin başrol oyuncusu olduğu bir dönem olacak.”

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Sektörde artan talebe yabancı yatırımcı da katıldı”

“Haziranda satışlarda başlayan rekor yükseliş, temmuzdan sonra ağustosta da sürüyor. TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlarına göre, satışlar yüzde 54.2 oranında artarak, son 3 aylık bilançoya büyük katkı sağladı. Destek paketinin yürürlüğe girdiği günden bu yana, 3 ayda kredili satışlardaki yükseliş de dinamizmini koruyor. Ağustos ayında kredili satışlardaki artış yüzde 122.6 seviyesine ulaştı. Pandeminin etkisini en son hisseden sektörümüz, 2 aylık gerilemenin ardından ekonominin yıldızı oldu. Yükselen altın ve döviz fiyatları karşısında, gücünü artırdı. Çünkü gayrimenkule yatırım yapanlar, her dönemde kazançlı çıkıyor. Gerek yatırım gerekse de oturum amaçlı konut satın alanlar için her açıdan güvenilir bir yatırım aracı olma misyonunu koruyor. Destek paketiyle satışlarda yaşanan artış trendinde her kesimden yatırımcı profilinin katkısı bulunuyor. Açıklanan rakamlara göre, yabancı yatırımcı da bu satış trendine, bir aktör olarak eklendi. Yabancı yatırımcı, döviz kurlarındaki hareketliliği de fırsat olarak gördü. Ağustosta yabancı yatırımcı oranı yüzde 8 ile artıya geçti. Yabancı yatırımcı açısından henüz daha yolun başındayız. Önümüzdeki aylardaki artışın daha da yükseleceğini söyleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında; artan talep, konut stoğunun hacmini daralttı. Bu durum 2021 ve sonrası için yeni konut ihtiyacı yaratıyor. 3 aylık satış grafiğine baktığımızda, satışlardaki artışın yılın tamamını etkisi altına alacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bugünden, yeni proje üretmek noktasında harekete geçmemiz gerekiyor. Yılsonuna kadar geçen süre, hem stokların hızla eridiği hem de yeni yatırım projelerinin masaya yatırıldığı bir dönem olacak. 2021 yılında ise eriyen stoklara karşılık yatırımcılarla buluşturduğumuz yeni projeleri konuşacağız.”

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE