banner50

Tapu harcı gelirinde tüm zamanların rekoru kırıldı

Tapu harcı gelirinde tüm zamanların rekoru kırıldı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı verilerine göre 9 ayda 13.8 milyar lira tapu harcı kasaya girdi.

Tapu harcı gelirinde tüm zamanların rekoru kırıldı

 Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyon adete yakın gayrimenkulün el değiştirmesiyle ortaya çıkan tapu harcı geliri 13,8 milyar lira oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı'nın Ocak-Eylül 2020 dönemindeki verilerine göre Türkiye genelinde 9 ayda 1 milyon 998 bin 541 adet gayrimenkul satışı gerçekleştirildi. Bu satışlar sonucunda kayıtlara tapu harcı geliri 13,8 milyar lira olarak girdi.

Satılan gayrimenkullerin yanı sıra tapuda bağış, ÖKBA (Ölünceye Kadar Bakma İşlemi), taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, şahsi ipotek terkini, zirai ipotek terkini, cins tahsisi, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte 7 milyon 841 bin işlem gerçekleştirildi.

Ocak-eylül döneminde satılan yaklaşık 2 milyon adet gayrimenkul için tapu dairelerinde 371 milyar 77 milyon liralık değer ibraz edildi.

ÖKBA, taksim, intikal, şahsi ipotek, zirai ipotek, konut ipoteği, kamulaştırma ve diğer işlemlerle birlikte ibraz edilen değer 1 trilyon 736 milyar liraya ulaştı.

9 ayda gerçekleşen satışlardan 13 milyar 445 milyon liralık harç geliri elde edilirken, tüm işlemlerden sağlanan harç geliri 13 milyar 848 milyon liraya ulaştı.

Böylece yılın 9 aylık döneminde tüm zamanların yıllık rekoru kırılmış oldu. Daha önce en yüksek yıllık rakam 11 milyar 291 milyon lirayla 2018'de kaydedilmişti.

Geçen yıl konut satışlarında yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3'e indirilmesi teşviki yıl sonuna kadar devam etmiş, yıl sonunda elde edilen tapu harcı geliri 10 milyar 924 milyon lira olarak gerçekleşmişti. 

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.