Samsun’da ev kiraları yüzde 33 zamlandı!

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, şehirdeki ev kiralarının son bir yılda yüzde 33 ila yüzde 66 aralığında zamlandığını söyledi.

Samsun’da ev kiraları yüzde 33 zamlandı!

Özellikle Atakum ilçesinde ev kiralarının iki katına çıktığına dikkat çeken Oral, zammın gerekçesinin sadece inşaat malzemelerindeki pahalılıkla açıklanamayacağına dikkat çekerek “Atakum’da 2 bin, 2 bin 500 TL’den aşağıya ev bulmak zor hale geldi. Buralarda kira fiyatları 1250-1500 TL’den yukarı çıkmıyordu. Burada bir fırsatçılık var” dedi.

Samsun’daki konut arzının azaldığını, mevcut arzın artık yetersiz kaldığını söyleyen Oral, fiyatlardaki artışın bir nedeninin de bu olduğuna işaret etti. Oral, “Samsun eskiden göç veriyordu, şimdi ise göç alıyor. Piyasanın hareketlenmesi için kredi faizlerinin düşürülmesi lazım” diye konuştu.

Samsun’da iki devlet üniversitesinin olmasının da artan kira fiyatlarında etkili olduğunu ifade eden Oral, yüz yüze eğitimin de başlayacak olmasıyla kiralık evlere olan talebin artacağını dile getirdi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE