banner50

REIDIN Ağustos Ayı Emlak Endeks Sonuçları Açıklandı

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye’de satılık ve kiralık konut fiyat değişimlerinin incelendiği Emlak Endeks 2020 Ağustos Ayı sonuçları açıklandı.

REIDIN Ağustos Ayı Emlak Endeks Sonuçları Açıklandı

Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %3.38 geçen yılın aynı dönemine göre ise %19.65 oranında nominal artış
göstermiştir. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre %2.67, geçen yılın aynı dönemine göre ise %16.32 oranında nominal artış
göstermiştir.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda %3.81, yıllık bazda ise %25.87 şeklinde gerçekleşmiştir. Ağustos ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 19.7 yıl olarak ölçülmüş, yıllık brüt getiri oranı ise %5.19 olarak kaydedilmiştir.

Ağustos ayında Amasya’da metrekare başına konut satış yatları %4.22 oranında nominal artış göstermiş ve Amasya satış yatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Hakkari’de metrekare başına konut satış yatları %0.26 oranında nominal artmış ve Hakkari satış fiyatlarında en az değişim gözlenen şehir olmuştur.

Ağustos ayında Eskişehir’de metrekare başına konut kira değerleri %4.12 oranında nominal artış göstermiş ve Eskişehir kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına konut kira değerleri %0.76 oranında nominal azalmış ve Artvin kiraların en çok düşüş gösterdiği şehir olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 13:51

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.