banner50

Pandemi Kira'dan çok Satılık konut değerini arttırdı.

Covid-19 salgınının konut satış rakamlarına etkisi kira değerlerinden kat kar daha fazla olduğu anlaşıldı.

Pandemi Kira'dan çok Satılık konut değerini arttırdı.

Covid-19 salgınının konut satış ve kira değerlerine etkisini analiz eden teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu endeksa.com verilerine göre, pandeminin etkisinin konutların kira değerinden çok satış değerine etki ettiği ve özellikle 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlarda çok yüksek değer artışları olduğu ortaya çıktı.

Yapılan çalışmaya göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda %35, kira ise bedeli ise %17 artış gösterdi. Aralık sonu rakamlarına göre Türkiye genelinde ortalama konut satış fiyatı 378 bin 820 TL, ortalama kira 1.480 TL oldu.

Türkiye genelinde 0-4 yaş arası konutların satış fiyatı son 1 yılda %38, kira bedeli ise %22 artış gösterdi. Aralık sonu itibarı ile 0-4 yaş arası konutların ortalama satış fiyatı 399 bin 880 TL, ortalama kira ise bin 455 TL olarak gerçekleşti.

Pandemi ile birlikte en fazla talep ve değer artışı görülen konut tipi ise 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlar oldu. Türkiye genelindeki 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlar incelendiğinde artış oranının ortalamanın oldukça üstünde olduğu görülüyor. Endeksa verilerine göre, son 1 yılda Türkiye genelindeki 0-4 yaş arası müstakil konutların satış fiyatı %67, kira ise %40 arttı. Aralık sonu itibarı ile Türkiye genelinde 0-4 yaş arası müstakil konutların ortalama satış fiyatı 1 milyon 184 bin 694 TL, ortalama kira ise 4 bin 312 TL oldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:23

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.