banner50

Nata Holding 5 yılda 1 milyar dolarlık yatırım hedefliyor.

ENR Dergisi tarafından hazırlanan dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında yer alan Ankara merkezli Nata Holding’ten yapılan açıklamada yeni yatırımlara frene basmadan devam edileceği ve önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık yeni yatırımın hayata geçirileceği belirtildi.

Nata Holding 5 yılda 1 milyar dolarlık yatırım hedefliyor.

Yurtdışında özellikle Türkmenistan’da üstlendiği projelerle dikkat çeken Nata Holding’in yurt içinde de 8 AVM’si bulunuyor. Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre İstanbul Sultangazi’de 150 milyon dolarlık yatırımla konut, hastane ve AVM’den oluşan yeni bir yatırımı açan Nata Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Tanık; “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik anlamda zor bir dönem yaşanıyor. Bu dönemde elimizi taşın altına koyduk. Yatırımda frene basmayacağız. Özellikle istihdam açısından geri adım atmamak adına bu kararı aldık. AVM ve konut projelerine yoğunlaştık” dedi.

2020 yılında Türkiye’de 250 milyon dolar yatırım yaptıklarını dile getiren Tanık; “Sadece bu yıl 1 milyon metrekare inşaat yaptık. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Daha çok çalışmalı, daha çok üretmeliyiz. Gün birlik olma günü. 2018-2019 yılında doğrudan bin , dolaylı olarak 8 bin kişiye istihdam sağladık. 2020-2021 yıllarında 10 bin kişiye dolaylı istihdam sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Alışveriş merkezi alanında pazar paylarını artırmayı planladıklarını aktaran Tanık, “Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük AVM zincirini oluşturduk” diye konuştu. Önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 500 milyon dolarlık yeni yatırım planladıklarını ifade eden Tanık, madencilik alanında da planladıkları nikel yatırımı olursa rakamın 1 milyar dolara çıkacağını kaydetti.

İstanbul’daki yatırımlarına hız veren NATA, 2019 yılı sonunda Anadolu Efes’in Bahçelievler’deki fabrika arazisini satın almıştı. 120 bin metrekarelik arazi için 270 milyon lira ödeyen NATA, burada gerçekleştireceği proje için çalışmalarını sürdürüyor. Fabrikanın yıkım işlerinin yapıldığını belirten Tanık, “Yaklaşık 700 konut bulunan, cadde mağazaları olan bir proje tasarlıyoruz. Projede 42 bin metrekare koru alanı da olacak. Yıl sonunda satışa çıkmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.