Metrekare Fiyatı Geçen Yıla Göre İki Katına Çıktı!

Araştırmalara göre Türkiye genelindeki satılık konutlarda metrekare fiyatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre iki katına yükseldi. Fiyat yükselişinde üç büyükşehir zirveyi koruyor.

Metrekare Fiyatı Geçen Yıla Göre İki Katına Çıktı!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)'ın hazırladığı araştırma raporu doğrultusunda, Türkiye genelinde satılık konut ilan metrekare fiyatının bir yıl içerisinde iki katına çıktı. Satış fiyatlarındaki artışın yavaşlamasına rağmen, raporlarda belirtilen dönemdeki en yüksek seviyeye yükseldi. Satılık konutların metrekare fiyatları 2021 yılına göre ikiye katlandı.

SATILIK KONUTLARDA METREKARE FİYATI İKİYE KATLANDI

2021 yılının Şubat ayına göre, Türkiye genelinde satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 119,3 artarak 7 bin 965 TL oldu. Metrekare fiyatları aynı dönemde İstanbul'da 137,9, Ankara'da yüzde 105,5 ve İzmir'de yüzde 104,5 arttı. 

İstanbul'daki satılık konutlarda metrekare fiyatı 11 bin 578 TL, Ankara'da 5 bin 137 TL, İzmir'de ise 8 bin 947 TL olarak açıklandı. Enflasyon etkisi olmayan satış fiyatları Türkiye genelinde bu üç büyükşehirde yükselişe geçti. 

Konut piyasasındaki hareketliliğin bir göstergesi olarak, satılan konutların satılık ilan sayısına oranı da yine bu üç büyük ilde yükseliş gösterdi. Konut piyasasındaki canlılığı gösteren başka bir gösterge olarak kapatılan ilan yaşı, Ocak ayına göre hem Türkiye genelinde hem de İstanbul, Ankara ve İzmir'e arttı. Kapatılan ilan yaşı Türkiye için 38,4 gün olarak açıklanırken, bu rakam İstanbul için 36,2 gün , Ankara için 29,6 gün, İzmir'de ise 45,7 gün olarak belirtildi. 

Verilere göre 2021 yılının Şubat ayında 3 bin 632 TL olan Türkiye geneli ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatı, 2022 yılının Şubat ayında 7 bin 965 TL'ye çıktı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 18:45

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE