Konut ve Çeyiz Hesabına ilk ödemeler yapılıyor!

Devletin evleneceklere veya ev alacaklara destek olmak amacıyla üç yıl önce başlattığı Konut ve Çeyiz Hesabından ilk ödemelerin aralık ayı içinde başlaması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirterek, yıl sonuna kadar ödemelerin başlayacağını açıklamıştı.

Konut ve Çeyiz Hesabına ilk ödemeler yapılıyor!

Devletin evleneceklere veya ev alacaklara destek olmak amacıyla üç yıl önce başlattığı Konut ve Çeyiz Hesabından ilk ödemelerin aralık ayı içinde başlaması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumunda, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirterek, yıl sonuna kadar ödemelerin başlayacağını açıklamıştı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre bugüne kadar konut hesabı açtıranların sayısı 7 bini bulurken çeyiz hesabına da 20 bine yakın kişi katılım sağladı. Gazetede yayınlanan habere göre Devlet, bu iki hesaba bu yıl 260 milyon liralık destek sağladı.

Konut ve Çeyiz Hesabı nedir?

İlk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları bir sistem olan konut hesabından yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak başka konut almamış olmak gerekiyor. Düzensiz ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir kişi yalnızca sadece bir tane konut hesabı açtırabiliyor.


Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5