Konut arzındaki azalma, ev fiyatlarını ve kiraları yükseltiyor!

Gayrimenkul'de Talep azalsa da, arz daha hızlı düştüğü için açık büyüdü, konut sektörü daralıyor ve fiyatlar yükseliyor.

Konut arzındaki azalma, ev fiyatlarını ve kiraları yükseltiyor!

Toplam satışlarda yılın ilk 4 ayında ortalama 89 bin konut satıldığını, geçen senenin ilk 4 ayında ise bu rakamın 96 bin seviyelerinde olduğunu belirten Yazıcı, “Alım satım hacmi düştü ama fiyatlar yükseliyor ve bu şekilde devam ederse fiyatlar durmayacak. Merkez Bankası’nın Mart ayı için açıklanan verilerinde artışlar ülke genelinde bir önceki ayın 2 puandan fazla üstünde çıktı.

Mart sonu verilerinde ortalamada fiyatlar bir önceki yıla göre %32 oranında arttı. Reel olarak arındırdığımızda yani bir anlamda enflasyon sonrasında %13 daha fazla yukarı çıkmış durumda. Ama bazı şehirlerde yapılarının büyüklük yer ve diğer faktörlere bağlı olarak ortalama artış oranlarının %40 düzeyini zorladığı istatistiklerde görülüyor. En yükselen şehirler Aydın, Didim, Muğla olurken, Güneydoğu’da ise Diyarbakır ve Şanlıurfa oldu.” dedi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE