Gayrimenkulde Toplam Satışlar 1 Milyonu Geçti..

Haziran ayındaki satışlar sonrasında toplam gayrimenkul satış sayısı 1 milyon 058 bin 448 oldu.

Gayrimenkulde Toplam Satışlar 1 Milyonu Geçti..
banner80

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Geçen yıl Temmuz ayında yakaladığımız bu satış rakamlarına bu yıl Haziran ayında ulaşmış olduk. Bu satışlar sonrasında 194 milyar 332 milyon 244 bin 605 liralık beyan değeri üzerinden ödenen tapu harcı ise toplamda 6 milyar 917 milyon 650 bin 16 lira oldu. Tapu harçlarındaki indirimin sona ermesi ve kredili satışların satış beyan değerlerine yansıması ile tapu harcı gelirlerinde ciddi bir artış da yaşanmış oldu” dedi.

Konut Kredisi Hacmi 246 Milyar 288 Milyon Lira Oldu

Özelmacıklı “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre 10 Temmuz itibarı ile  konut kredisi hacmi 246 milyar 288 milyon liraya ulaştı. 603 milyar 173 milyon liralık tüketici kredileri içinde konut kredilerinin hacmi yaklaşıl yüzde 40 oldu” diyerek açıklamalarına devam etti.

TKGM Entegrasyonları İşlemleri Kolaylaştırıyor

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün e-haciz, e-terkin, e-ipotek gibi işlemleri ile işlemlerin kolaylaştığını ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü “Son dönemde başta Web-Tapu olmak üzere birçok servis ile işlemlerin online olarak yapılabilmesine imkan sağlanmış oldu. Birçok kurum ile yapılan entegrasyonlar ile işlemlere esas evraklar tapu müdürlüğüne fiziki olarak gönderilmeden elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor” dedi.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE