Çin’de Evergrande krizi inşaat sektöründe endişeleri arttırdı.

Çin merkezli gayrimenkul şirketi Evergrande Group’un yaşadığı ve halen devam eden borç krizinden sonra ülkede bir başka inşaat şirketi Modern Land’in de vadesi gelmiş olan yüzde 12.85 faizli kuponun ana para ödemesini ve faiz ödemesini yapamadığını açıklaması, borç krizinin sektörde diğer şirketlere de yayılacağı endişelerini artırdı.

Çin’de Evergrande krizi inşaat sektöründe endişeleri arttırdı.
banner80

Çinli Fantasia Holdings de 206 milyon dolar tutarındaki borcunun ödemesini zamanında yapamamıştı. Çin CSI 300 gayrimenkul endeksi dün yüzde 2.6 düşerken, Hang Seng gayrimenkul endeksi neredeyse yüzde 5 geriledi. Çin devlet planlama teşkilatı likiditeye dair artan endişelerin ardından bugün büyük miktarda dolar cinsi borcu olan gayrimenkul şirketleriyle toplam ihraç miktarları ve ödeme kabiliyetlerine ilişkin görüşecek.

Evergrande Group dolar cinsi bir tahvilinin faiz ödemesi için yeterli parayı geçen hafta banka hesaplarına aktararak şirketin temerrüte düşmesinin son anda önüne geçti. Ancak 300 milyar doların üzerinde borcu bulunan Evergande’nin bu hafta Cuma yapması gereken bir ödemesi daha var.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE