Bulgar ve Yunan yatırımcılar Trakya'da emlak yatırımını hızlandırdı!

Yunanlılar ve Bulgarların emlak alanında yatırım yapmasından dolayı Edirne’de konut satışlarının geçen yıla göre yüzde 50 oranında arttığını söyleyen Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, bunda kur artışının da önemli rolü olduğunu söyledi.

Bulgar ve Yunan yatırımcılar Trakya'da emlak yatırımını hızlandırdı!

Komşu ülkelerden gelen yatırımcıların Trakya’da konutun yanı sıra arsa da satın aldığını dile getiren Çeker, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları söyledi: 2021 yılı pandemi dolayısıyla sıkıntılı geçti. Kış aylarında kiralık yerler pek hareketli olmaz. Onların da fiyatları uygun değil. 1+1 evlerin fiyatlarının en düşüğü 1.300 liradan başlıyor. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Biz kendi mesleğimiz için söylüyorum, arsalarda olsun, arazilerde olsun dolara endeksi gibi gitmeye başladı. Fiyatlar yükseldi ama bunun yanı sıra satışlarda da zayıflama var. Bir de yabancı vatandaşlarımız var. Onların paraları değerli olduğu için, Yunanistan vatandaşlarına iyi satış yapıyoruz.  Bulgaristan’dan gelen müşterimiz var. Onlarda biraz sıkıntılı bir durum var. Daha önceden alınan sınır şehirleri arasında mesafe kuralına göre Edirne ve Kırklareli’nde direkt olarak konut alımı yapılamıyor. Bu mesafede ortalama 200 kilometrelik bir alanı kapsıyor sınır şehirleri için. Ama Tekirdağ’dan ve Çorlu’dan alabiliyorlar. İnşallah düzelecek diyoruz ama bu kış biraz sıkıntılı geçecek gibi duruyor”

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE